یادداشت

نقش زنان در پشت پرده پیام های بازرگانی (فرهنگ مصرف گرایی)

نقش زنان در پشت پرده پیام های بازرگانی (فرهنگ مصرف گرایی)

تأثیر تبلیغات بر روی جامعه رسانه به عنوان یکی از ارکان زندگی امروز، نقش انکارناپذیری در جامعه پذیری و اعطای نقش به اعضای خود ایفا می کند و به همین دلیل محتوای آن نقشی تأثیرگذار در رسیدن به این هدف برعهده دارد. تصویری که رسانه از زن و نقش وی در ...

خبرنامه

حجاب و حیا در آینه عاشورا

اعتراض شدید حضرت زینب (سلام الله علیها) به یزید
در ماجرای اسارت زینب (علیهاالسلام) زنان خاندان رسالت و همراهان پس از حادثه خونین عاشورا ، زنان خاندان رسالت و همراهان را به گونه ای وارد دمشق کردند که به آنها هتک حرمت شد، به طوری که روپوش آنها را غارت کردند. هنگامیکه زینب و همراهان را به مجلس یزید وارد کردند، حضرا زینب (علیهاالسلام) در همانجا سخنرانی شدیدی بر ضد روشهای ظالمانه یزید و یزیدیان نمود، از جمله یزید فریاد زد و فرمود: آیا این عدالت است که زنان و کنیزان خود را در پشت پرده بنشانی، ولی دختران رسول خدا (صل الله علیه و آله و سلم) را به صورت اسیر حرکت دهی، حریم پوشش زنان ما را بشکنی و نقاب از چهره آنها برداری. 

سپس فرمود: سوگند به خدا جز پوست خودت را نکنده ای و گوشت خودت را پاره پاره نکرده ای، حتما تو را در قیامت نزد رسول خدا (صل الله و علیه و آله و سلم) ببرند، با بار سنگین گناه، گناه ریختن خون اهل بیت آن حضرت، و هتک حرمت (حجاب) آنها، آنگاه حق ما از تو گرفته خواهد شد، و در آنجا عزت ما و ذلت خود را خواهی دید. این فراز بیانگر آن است که خاندان رسالت در مورد، قداست حریم حجاب بسیار حساس بودند، به طوریکه هتک حجاب و حرمت را در کنار گناه بزرگ ریختن خونشان، به عنوان یک گناه بزرگ میشمردند و با ذکر آنها به سلطان ستمگر وقت، اعتراض می نمودند.

(حجاب بیانگر شخصیت زن صفحه ۱۱۸)

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *