یادداشت

نقش زنان در پشت پرده پیام های بازرگانی (فرهنگ مصرف گرایی)

نقش زنان در پشت پرده پیام های بازرگانی (فرهنگ مصرف گرایی)

تأثیر تبلیغات بر روی جامعه رسانه به عنوان یکی از ارکان زندگی امروز، نقش انکارناپذیری در جامعه پذیری و اعطای نقش به اعضای خود ایفا می کند و به همین دلیل محتوای آن نقشی تأثیرگذار در رسیدن به این هدف برعهده دارد. تصویری که رسانه از زن و نقش وی در ...

خبرنامه

نقش آیت الله گلپایگانی در منع کشف حجاب

آیت الله العظمی گلپایگانی
نامه به طاغوت
در جریان گسترش بی‌بند و باری و منکرات و فحشا، آیت الله العظمی سید محمد رضا گلپایگانی در نامه‌ای سرگشاده به محمد رضا شاه، سخت اعتراض و به عواقب وخیم این امر هشدار دادند.
ایشان در مجلس درسشان در سال ۱۳۹۹ ه.ق فرمودند:
من خداوند را شاهد می‌گیرم در آن زمانی که هیچ گونه امنیت و اطمینانی بر جان خود نداشتم، در آن زمان نامه‌ای به طاغوت نوشتم و این آیات کریمه (مبارکه احزاب، آیه ۳۳)
« و قرن فی بیوتکن و لا تبرجن تبرح الجاهلیه الاولی»
را در آن نامه آوردم و بر آ‌نچه به نام آزادی زنان به وجود آ‌ورده، یعنی بیرون آوردن زنان و دختران از حجاب و سوق دادن ایشان به لجنزار فساد و بازی کردن با شرف و شخصیت زنان و آثار سوء این فرهنگ را در آ‌ن نامه یادآور شدم و نوشتم:
«بی‌حجابی، مبارزه و دشمنی آشکار با قرآن کریم است و باید از سرانجام آن بیمناک بود».
اما آن بدبخت، نه به آیات قرآن اعتنا کرد و نه از سوء عاقبت و بدی و زشتی عاقبتش که او را بدان تخویف کرده بودیم، خائف گردید؛ بلکه با مشاوران خود راجع به تبعید ما مشورت کرده بود، که یکی از مشاورانش گفته بود: آیت الله خمینی را از ایران تبعید کردیم، چه ثمری داشت تا این را هم تبعید کنیم؟
خدا را شکر که آن خبیث گوش به حرف ما نداد و در نتیجه به چنین سرانجام دردناکی مبتلا گردید و دستگاهش در هم فرو ریخت.
(پیکار با منکر در سیره ابرار، ص ۲۳۱٫)

تسلی خاطر این جانب
شریف امامی نخست وزیر رژیم طاغوتی محمد رضا شاه به مناسبت درگذشت فرزند آیت الله العظمی گلپایگانی تلگراف تسلیتی مخابره کرد.
مرجع بزرگوار در پاسخ چنین نوشتند:
«…تلگرام تسلیت واصل؛ تسلی خاطر این جانب وقتی فراهم می‌شود که مصائب وارده بر اسلام و قرآن مجید که قلب مبارک حضرت ولی عصر (ارواح العالمین له الفداء) را جریحه‌دار ساخته، جبران و نظام کامل اسلامی در مملکت برقرار گردد.
از خطراتی که به واسطه وضع غیر اسلامی آموزش و پرورش، مدارس مختلط، نشریات و مطبوعات گمراه کننده و تلقینات و تبلیغات الحادی و سپاه دانش دختران، و پلیس و افسر زن و امور دیگر که شرف و حیثیت و عفت اجتماع را لکه دار نموده و فرزندان عزیز اسلامی و تشیع را تهدید می‌کند، به مراتب بیش از مرگ فرزندم متأسفم.
خداوند همگان را به آنچه خیر و صلاح و ترقی و آزادی و استقلال جامعه مسلمان در آن است، هدایت فرماید.
۲۳ شوال المکرم ۹۸- ۴/۷/۴۳۵۷، محمدرضا الموسوی الگلپایگانی
( اسناد انقلاب اسلامی، ج۱/۴۱۷؛ زندگانی آیت الله العظمی گلپایگانی، ص۶۷.)

 مأموران کشف حجاب
حضرت آیت اللّه العظمی گلپایگانی از همان دوران جوانی دارای روحیه ظلم ستیزی و برخورد با هرگونه کژی و نادرستی بوده است.
از هنگامی که به فرمان رضاخان مزدور برنامه کشف حجاب بانوان به اجرا در آمد، معظم له بر سر عدم پیروی از این دستور ننگین و مغایر با قوانین صریح اسلام، شخصاً با پلیس گلاویز شدند و به مشاجره لفظی پرداختند. ایشان خود در این باره می فرمایند:
هنگام کشف حجاب، شبی برای شرکت در مجلس عزاداری و سوگواری امام حسین علیه السلام همراه با خانواده ام حرکت می نمودیم. ناگهان پاسبانی پیش آمده و با اعتراض گفت: چرا این خانم با حجاب بیرون آمده است؟
من عصبانی شدم و دست پیش بردم که تفنگش را بگیرم. او می کشید و من می کشیدم که گفت: این تفنگ پُر است و خطرناک است و ممکن است بیرون برود.
گفتم: باشد بیرون برود، تا یکباره از دست شما خلاص بشویم. آخر این وقت شب چه کسی به تو می گوید که متعرض شوی و ما را ناراحت کنی؟
(hawzah.net)

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *