یادداشت

نقش زنان در پشت پرده پیام های بازرگانی (فرهنگ مصرف گرایی)

نقش زنان در پشت پرده پیام های بازرگانی (فرهنگ مصرف گرایی)

تأثیر تبلیغات بر روی جامعه رسانه به عنوان یکی از ارکان زندگی امروز، نقش انکارناپذیری در جامعه پذیری و اعطای نقش به اعضای خود ایفا می کند و به همین دلیل محتوای آن نقشی تأثیرگذار در رسیدن به این هدف برعهده دارد. تصویری که رسانه از زن و نقش وی در ...

خبرنامه

غیرت حافظ حرمت و کرامت زن

غیرت …
غیرت یعنی حمیت، تعصب، ناموس پرستی (ناموس دوستی)؛ غیرت یعنی دفاع از محبوب در مقابل متجاوز.

مرد تکیه گاه زن است، مرد موظف است از حرمت و کرامت بانوی خویش دفاع کند و یک لحظه از ارزش و کرامت بانوی خویش غافل نشود.
یک از دلایل مهم بی حجابی زنان در جامعه عدم توجه مردان و رضایت آنان به بی حجابی ناموسشان است. از زاویه دید غیرت اگر زنی بی حجاب است و خود را در جامعه نمایان می کند علت آن بی غیرتی مردان است. اگر مردی دارای غیرت باشد در نگاه داری ناموس خود کوتاهی نمی کند.
پیامبر اکرم (صلوات الله علیه و آله و سلم) می فرمایند: “همانا غیرت نشانه ی ایمان است”. (میزان الحکمه، ج۷)
حضرت امیرالمؤمنین علی (علیه السلام) می فرمایند: “غیرت مرد ایمان است”. (میزان الحکمه، ج۷)
ایشان همچنین می فرمایند: “ارزش مرد به قدر همت او و پاکدامنی او به قدر غیرت اوست”.
امام صادق (علیه السلام) می فرمایند: “همانا خداوند تعالی غیرتمند است و غیرت را دوست می دارد و به خاطر غیرتمندی است که فحش و زشتکاری آشکار و نهان را حرام فرموده است”. (آثار الصادقین، ج۱۶، ص۱۳۴)
البته غیرت به جا و نا بجا وجود دارد. امام علی (علیه السلام) می فرمایند “غیرت بر دو گونه است؛ غیرت خوب و زیبایی که مرد با داشتن آن اهلش را اصلاح می کند” که اینگونه غیرت باعث اصلاح ناموس از بدحجابی و لاابالی گری می شود.
و “غیرتی که با داشتن آن وارد آتش می گردد”. غیرت اگر به افراط برسد موجب بدگمانی مرد به ناموسش می شود. حضرت علی (علیه السلام) امام حسن (علیه السلام) می فرمایند: “از اظهار غیرت بی جهت، اجتناب کن؛ زیرا این عمل موجب آن می گردد که زن را از صحت عمل به فساد بکشاند”. همچنین می فرمایند “غیرت زیاد درباره ی ناموست به خرج مده که به رفتار بد منسوب گردی”.

(وبلاگ حجاب اسلامی)

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *