یادداشت

نقش زنان در پشت پرده پیام های بازرگانی (فرهنگ مصرف گرایی)

نقش زنان در پشت پرده پیام های بازرگانی (فرهنگ مصرف گرایی)

تأثیر تبلیغات بر روی جامعه رسانه به عنوان یکی از ارکان زندگی امروز، نقش انکارناپذیری در جامعه پذیری و اعطای نقش به اعضای خود ایفا می کند و به همین دلیل محتوای آن نقشی تأثیرگذار در رسیدن به این هدف برعهده دارد. تصویری که رسانه از زن و نقش وی در ...

خبرنامه

سیلی بی دینی

آیت الله العظمی امامی امیری مازندرانی
انتظار اعتراض
آیت الله العظمی شبیری زنجانی در دیدار با اعضای دبیرخانه نخستین کنگره ملی علامه امامی مازندرانی در قم فرمود:
آیت الله امامی امیری مازندرانی در همسایگی ما زندگی می کرده و با پدرم مرحوم آیت الله سید احمد زنجانی خیلی مأنوس بود. ایشان در عبادت بسیار متقی و مؤمن بود و در مورد مطالبی که می گفت، کاملاً معتقد و مؤمن بود.
جایگاه معنوی، عرفانی و علمی ایشان بی بدیل بود. در کرسی تدریس و مرجعیت و امثال اینها دکان دار نبود تا برای خودش رسم و نام و نشانی درست کند. عالمی بزرگوار، فقیه و ملا و ملای حسابی و بی بدیل بود.
علامه امامی مازندرانی در مسأله بی حجابی زمان رضاخان خیلی معترض بود و از مراجع هم انتظار داشت نسبت به آن اعتراض کنند.
آیت الله سید احمد زنجانی درباره مقام معنوی آیت الله امامی امیری می فرمود: اگر آیت الله امامی با کسی بد بوده و میانه خوبی نداشت، از روی دینش بد بود، نه هوا و هوس و خواهش های نفسانی.

آیت الله العظمی مرعشی نجفی
سیلی بی دینی
در زمان کشف حجاب به وسیله رضاخان پهلوی، رئیس پلیس قم فردی بسیار پست و رذل بود که به زور از سر زنان مؤمن، چادر و حجاب بر می داشت.
وی یک روز در حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه علیها السلام به میان زنان با حجاب و صالحی که به زیارت مشرف بودند، رفت و قصد داشت با زور حجاب زنی مؤمن را برگیرد.
با فریاد و آه و ناله او و دیگر زنان حاضر در حرم، آیت الله العظمی مرعشی به آن قسمت می روند و وقتی موضوع را مشاهده می کنند، غیرت و جوانمردی اسلامی ایشان به جوش می آید و سیلی محکمی به صورت پلیس می زنند.
او معظم له را تهدید به قتل می کند؛ اما طولی نمی کشد- درست روز بعد- که همان رئیس پلیس وارد بازار می شود، قسمتی از سقف بازار بر روی سر او فرو می ریزد و در دم هلاک می گردد.
مردمی که از جریان روز قبل باخبر بودند، این موضوع را از کرامات آیت الله مرعشی نجفی به شمار می آورند.
خود آیت الله سیّد شهاب الدّین مرعشی نجفی فرمودند: زمان رضا شاه پهلوی در قم، پاسبانی در مسجد بالا سر حرم حضرت معصومه (سلام الله علیها) در صفوف نماز جماعت، زن‌ها را ضرب و شتم و ایذا می‌نمودکه چرا محجّبه هستید؟!
عِرقِ دینی و مذهبی من باعث شد که یک سیلی محکم به صورت او زدم؛ برگشت به من گفت: خدمت شما هم می‌رسم. رفت تا به خدمتشان برسد!
(ماهنامه نامه جامعه، ش ۴۲؛ محمد حسین رُخشاد، در محضر آیت الله بهجت، کتاب اول، صفحه ۴۸٫)

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *