یادداشت

نقش زنان در پشت پرده پیام های بازرگانی (فرهنگ مصرف گرایی)

نقش زنان در پشت پرده پیام های بازرگانی (فرهنگ مصرف گرایی)

تأثیر تبلیغات بر روی جامعه رسانه به عنوان یکی از ارکان زندگی امروز، نقش انکارناپذیری در جامعه پذیری و اعطای نقش به اعضای خود ایفا می کند و به همین دلیل محتوای آن نقشی تأثیرگذار در رسیدن به این هدف برعهده دارد. تصویری که رسانه از زن و نقش وی در ...

خبرنامه

ملائکه می خندند…

روزی رسول اکرم (صل الله علیه و آله و سلم) از جبرئیل پرسید :« آیا ملائکه هم گریه و خنده دارند؟ »
جبرئیل : عرض کرد بله یا رسول الله . ملائکه در سه جا از روی تعجب به رفتارهای انسانها می خندند و در سه جا از روی ترحّم گریه می کنند! اما مواضعی که می خندند:
۱- کسی که تمام طول روز را به انجام کارهای لغو و بیهوده مشغول است و بعد از خواندن نماز عشا به همان کارها ادامه می دهد. در اینجا ملائکه از روی تعجب می خندند و می گویند در طول روز از این کارها سیر نشدی که این یک ساعت از شب را هم به آن افزودی؟
۲- کشاورزی که مرز بین زمین خود و همسایه را بر هم می زند و به حق همسایه تجاوز می کند یا از سهمیه ی آب دیگران بر می دارد تا حاصل بیشتری به دست آورد! در اینجا نیز ملائکه از روی تعجب می خندند و می گویند تو که به سهم خود قانع نبودی و از محصول آن سیر نشدی آیا از این اندکی که از حق دیگران بر می داری سیر خواهی شد؟
۳- زن بد حجابی می میرد چون اورا در قبر می نهند و با خشت و خاک می پوشانند ؛ ملائکه می خندند و می گویند : تا زنده بود و خواهان داشت اورا نپوشاندند اما اکنون که مرده و همه از او نفرت دارند اورا می پوشانند!!

اما آنجاهایی که ملائکه گریه می کنند:
۱ – کسی که خانه اش را برای تحصیل علم ترک می کند و غریبانه مرگ او فرا می رسد.
۲ – زن ومرد پیری که آرزوی فرزند دارند و خداوند پس از سالیان دراز به آنها فرزندی عطا می کند و آنها به او دل ببندند و او را عصای پیری خود بدانند اما مبتلا به داغ او می شوند! در اینجا ملائکه از پدر و مادر ش هم بیشتر می گریند!
۳ – یتیمی که والدین خود را از دست داده باشد وقتی که از خواب برمی خیزد و بدون توجه به اینکه پدر و مادر ندارد گریه را آغاز می کند و دایه فریاد می زند: این گریه برای چیست؟ چرا گریه می کنی؟ و یتیم با شنیدن صدای دایه، مردن والدین خود را به یاد می آورد و ناچار، ساکت می شود! اینجا نیز ملائکه برای این طفل یتیم گریه می کنند!

نقل از کتاب المواعظ العددیه آیت الله مشکینی (ره) نصایح / باب سه گانه ها / alavy116.mahdiblog.com

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *