یادداشت

نقش زنان در پشت پرده پیام های بازرگانی (فرهنگ مصرف گرایی)

نقش زنان در پشت پرده پیام های بازرگانی (فرهنگ مصرف گرایی)

تأثیر تبلیغات بر روی جامعه رسانه به عنوان یکی از ارکان زندگی امروز، نقش انکارناپذیری در جامعه پذیری و اعطای نقش به اعضای خود ایفا می کند و به همین دلیل محتوای آن نقشی تأثیرگذار در رسیدن به این هدف برعهده دارد. تصویری که رسانه از زن و نقش وی در ...

خبرنامه

تاثیر عروسک ها بر شخصیت کودک

وقتی از خیلی از بزرگتر ها می پرسیم که چرا در این زمانه بعضی دخترها دیگر لطافت و مهربانی گذشته را ندارند و یا برخی دخترها خود را شبیه پسران می کنند و بالعکس، پاسخ می شنویم که دیگر زمانه عوض شده و جوان ها نمی خواهند مثل بزرگترهای خود باشند.
برخی هم می گویند ما پیشرفته شده ایم و به نوعی جامعه مدرن شده است و دیگر در این زمانه دختر و پسر با هم تفاوتی ندارند و اگر این موضوع را هم در مورد پسرها بررسی کنیم می بینیم که غیرت و تعصب و خیلی از خصوصیات مرد بودن را از دست داده اند و حتی آن ها نیز خود، گاهی می خواهند دختر باشند.
شاید باید ببینیم سبک زندگی دختران در گذشته با امروز چه تفاوت هایی داشته است؟!

همه ی کارشناسان تربیت کودک معتقدند اسباب بازی ها و به ویژه عروسک ها بر شخصیت کودکان بسیار تأثیر گذار هستند تا جایی که مسیر انتخاب شغل و شیوه زندگی آنان در آینده را تعیین می کنند و این امر به خصوص در دختران بسیار مشهود است. دختران دیروز با عروسک هایی بازی می کردند که چهره کودکانه داشتند و دختر بچه ها خود را در نقش مادر آن عروسک می دیدند.
خاله بازی رایج ترین بازی در بین دختران دیروز بود؛ بازیی که در آن بشقاب و لیوان و قابله های رنگارنگ را در کنار دیواری کنار هم ردیف می کردند و خود می شدند مادر خانه، همزمان آشپزی می کردند و عروسک خود را روی پاهای خود می خواباندند. گاهی حتی به تقلید از مادر که خواهر بزرگتر را راهی مدرسه می کرد؛ عروسک خود را برای رفتن به مدرسه آماده کرده و برایش دفتر و مداد تهیه می کردند.

دختران دیروز یک چادر کوچک داشتند که به تقلید از مادر وقتی برای خرید کردن الکی از این اتاق به آن اتاق می رفتند، چادر خود را روی سر می انداختند و برای خرید از خانه ی بازی خود، خارج می شدند. بنابراین یاد می گرفتند که برای بیرون رفتن از خانه پوشش متفاوتی را داشته باشند. دختران دیروز در کودکی تمرین نقش مادری می کردند، از کودکی انتظار می کشیدند که وقتی بزرگ شوند مثل مادرشان مدیریت یک زندگی را به عهده بگیرند. اما دختران امروز تمرین چه نقشی را می کنند؟
دختربچه های امروزی از ۳-۴ سالگی با تبلت و موبایل بازی می کنند. عروسک های آنان بیشتر جنبه دکوری دارند یا باربی هایی هستند با چهره های جوان که فاصله سنی زیادی با کودک ما دارند. دختر بچه ها در بازی با باربی ها یاد می گیرند که تاپ و شلوارک عروسک را با لباس شب آن تعویض کنند یا کفش های پاشنه دار عروسک را با پوتین های آن عوض کنند.
بسیاری از دختران امروز به ذهنشان خطور نمی کند که بازی “خاله بازی” هم وجود دارد که در آن بشقاب و لیوان و قابلمه های رنگارنگی وجود دارد که می توانند با آن ها مادر شدن را تجربه کنند.

منبع : با حجاب

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *