یادداشت

نقش زنان در پشت پرده پیام های بازرگانی (فرهنگ مصرف گرایی)

نقش زنان در پشت پرده پیام های بازرگانی (فرهنگ مصرف گرایی)

تأثیر تبلیغات بر روی جامعه رسانه به عنوان یکی از ارکان زندگی امروز، نقش انکارناپذیری در جامعه پذیری و اعطای نقش به اعضای خود ایفا می کند و به همین دلیل محتوای آن نقشی تأثیرگذار در رسیدن به این هدف برعهده دارد. تصویری که رسانه از زن و نقش وی در ...

خبرنامه

اصلاح پوشش دختران

آیت الله هفته ای
به پای خودم نمی آیم
حضرت آیت الله حاج شیخ محمد تقی ستوده، درباره مرحوم آیت الله سید محسن هفته‌ای که از علمای اراک و از شاگردان مرحوم آقای آخوند خراسانی بودند، می‌گفت:
در زمان کشف حجاب رضاخان، جلسه‌ای را در تالار فرمانداری و حکومت شهر برگزار کرده بودند و از اهل علم مهم شهر هم خواسته بودند که در آن مجلس شرکت بکنند.
به حاج آقا محسن هفته‌ای هم گفته بودند که به این مجلس بیایند. ایشان فرموده بودند:
به پای خودم که نمی‌آیم، مگر مثل جدم من را بکشند و ببرند.
وقتی این صلابت را از ایشان دیدند، دیگر متعرض ایشان نشدند و سراغشان نیامدند.
(محمد قنبری: یادمان آیت الله حاج شیخ محمد تقی ستوده، ص۱۰۵٫)

حجت الاسلام شیخ محمد دشتی
اصلاح پوشش دختران
حجت الاسلام شیخ محمد دشتی، مترجم توانمند نهج البلاغه و از جمله مبلغین موفق و مشهوری بودند که تجربیات فراوانی را از سفرهای متعدد خویش به همراه داشتند.
استاد می‌فرمود: در یکی از روستاهای مازندران وقتی برای تبلیغ رفتم، دیدم جو روستا طبیعی نیست. جو آنجا مثل تهران آن روز بود. پس از صحبت با بزرگان محل و متدینین، متوجه شدیم که خانمی خیاط که در تهران بوده، عروس یکی از خانواده‌های این محل شده است و مدل لباس دختران و زنان روستا را به سبک‌های جدید آن روز تهران، درآورده و خلاصه تمامی این فتنه‌ها از ایشان است.
پس از برگزاری جلسات احکام بانوان و دعوت کردن از آن خانم که تحصیل کرده هم بود، برای نوشتن مقالاتی برای این جلسه، کم کم ایشان را با حجاب و مسایل دیگر اسلامی آشنا کردیم.
بعد از چند جلسه که ایشان مقالاتی را برای جلسه نوشتند، عنوان یکی از مقالات را «حجاب و آثار آن» قرار دادیم و ایشان مسئول نوشتن آن مقاله شدند. این باعث خندیدن تمامی خانم‌های حاضر در جلسه شد. در جلسه بعد، ایشان مقاله بسیار جالبی در مورد حجاب و‌ آثار آن نوشتند و بعد از آن توانستیم با مباحث اعتقادی که در آن روستا داشتیم، ایشان را اصلاح کنیم؛ اصلاح شدن ایشان، باعث اصلاح دختران و زنان روستا شد.
پس از گذشت سال‌ها، هنوز هم زنان و دختران آن روستا، خود را در شناخت دین و اسلام، مدیون استاد دشتی می‌دانند.
( ذوالفقار حیدر، ص۱۸۸-۱۸۹٫)

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *