یادداشت

نقش زنان در پشت پرده پیام های بازرگانی (فرهنگ مصرف گرایی)

نقش زنان در پشت پرده پیام های بازرگانی (فرهنگ مصرف گرایی)

تأثیر تبلیغات بر روی جامعه رسانه به عنوان یکی از ارکان زندگی امروز، نقش انکارناپذیری در جامعه پذیری و اعطای نقش به اعضای خود ایفا می کند و به همین دلیل محتوای آن نقشی تأثیرگذار در رسیدن به این هدف برعهده دارد. تصویری که رسانه از زن و نقش وی در ...

خبرنامه

موهایت از زیر روسری بیرون بود!

_ شهید محمّد فخّاری
طوری باشید که حضرت زهرا از شما راضی باشد!
یک روز هر دو تا خواهرش را کنار خود نشاند و از اوضاع و احوال درس و مشق و دوستانش پرسید. آن قدر حرف را تاباند تا حرفش به آن جایی رسید که دوست داشت. بدون این که آنها بفهمند که می خواهد نصیحتشان کند، گفت:« خواهران من! حجاب، عفّت و پاکدامنی خودتان را حفظ کنید. طوری باشید که حضرت زینب و حضرت زهرا از شما راضی باشند. آن وقت زندگی تان درست می شود
(فرهنگ نامه شهدای سمنان، ج۷، صص ۲۶۳-۲۶۴٫) (پا به پای شهدا(۸)عفاف و حجاب،ص۳۰)

 موهایت از زیر روسری بیرون بود!
عمویش به خانه ما آمده بود. من متوجه نبودم که کمی از موهایم دیده می شود. با ایما و اشاره به من فهماند. بعد از رفتن عمویش گفت: «مادر! مواظب باشی موهایت از زیر روسری بیرون نمی آید.»
گفتم: «من دیگر پیر شدم.»
گفت: «پیرشدن بهانه است. گناه گناه است، فرقی نمی کند.»
(فرهنگ نامه شهدای شهرستان سمنان، ج۷، ص ۲۶۴). (پا به پای شهدا(۸)عفاف و حجاب،ص۳۱)

_ شهید حاج یونس زنگی آبادی
رژه دانش آموزی  
موقعی که یونس به کلاس دوم دبیرستان رفت، من سوم راهنمایی بودم. روزی با ناراحتی به خانه ما آمد و به مادرم گفت: خاله، دخترت که به مدرسه می رود، اگر خواستند عکس بدون روسری یا بی چادر بگیرند، بگو عکس نگیرد.
روز دیگری هم آمد و گفت: اصلا امروز نگذار دخترت به مدرسه برود، امروز می خواهند رژه بروند.
(فاطمه اعظمی، گوهر غیرت، ص ۸۱؛ شهید حاج یونس زنگی آبادی (حاج یونس، ص ۲۶)؛ اینگونه بودند مردان مرد، ص ۷۵؛ حسین رضایی و الهه حاجی حسینی: حجاب، نگاه، شهدا، ص۵۰٫)

_ شهید ابراهیم جعفرزاده
به شرط حجاب  
در منطقه ای که بودند، تعدادی چادر نشین در نزدیکی آنها زندگی می کردند. از لحاظ مادی وضع خوبی نداشتند. شهید جعفرزاده غذاهایی را که اضافه می آمد، جمع می کرد و به آنها می داد. خیلی تشکر می کردند و قدردان بودند. جعفرزاده بعد از مدتی شروع به امر به معروف و نهی از منکر کرد. هم از این فرصت استفاده می کرد و تا جایی که امکان داشت، امر به معروف و نهی از منکر می کرد.
مثلا می گفت: اول حجاب تان را درست کنید، بعد غذا بگیرید. آنها هم با میل و رغبت به حرف هایش گوش می دادند.از خانم هایشان می خواست که با حجاب کامل برای گرفتن غذا بیایند. به بچه هایی هم که حمد و سوره می خواندند، غذای بیشتری می داد. چیزی نگذشته بود که برادر جعفرزاده حسابی رفتار آنها را عوض کرده و رویشان تأثیر مثبت گذاشته بود. نماز یادشان داد و احکام روزه را برایشان گفت؛ مثلا می گفت: هر که حمد و سوره را بخواند، غذای بیشتری به او می دهم. با همین شیوه ها موفق شد به کلی روحیات آنها را تغییر دهد.
(فاطمه اعظمی، گوهر غیرت، ص ۸۵؛ نماز، ولایت، والدین، ص ۶۱؛ حسین رضایی و الهه حاجی حسینی: حجاب، نگاه، شهدا ص۴۱٫)

 

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *