یادداشت

نقش زنان در پشت پرده پیام های بازرگانی (فرهنگ مصرف گرایی)

نقش زنان در پشت پرده پیام های بازرگانی (فرهنگ مصرف گرایی)

تأثیر تبلیغات بر روی جامعه رسانه به عنوان یکی از ارکان زندگی امروز، نقش انکارناپذیری در جامعه پذیری و اعطای نقش به اعضای خود ایفا می کند و به همین دلیل محتوای آن نقشی تأثیرگذار در رسیدن به این هدف برعهده دارد. تصویری که رسانه از زن و نقش وی در ...

خبرنامه

سعادت خانواده در راستای رعایت حجاب

اگر نقش حجاب در آرامش روانی اعضای خانواده ، استحکام روابط زن و شوهر و افزایش مودت و محبت دربین آنان و نیز تاثیر مثبت آن درتربیت فرزندان را مد نظر قراردهیم، بی تردید رعایت حجاب رابه عنوان یکی از شاخصه های مهم سعادت خانواده، محسوب خواهیم کرد.

قرآن ، در بخشی از آیه ۳۱ سوره نور می فرماید: « و به زنان با ایمان بگو چشم های خود را فرو گیرند و دامان خویش را حفظ کنند و زینت خود را جز آن مقدار که ظاهر است، آشکار ننمایند و روسری های خود را بر سینه خودافکنند و زینت خود را آشکار نسازند….»

که بر اساس این بخش از آیه مذکور، زن مسلمان باید :
۱- از چشم چرانی و نظربازی، اجتناب کند؛
۲- پاکدامن باشد،
۳- پوشش داشته باشد و آرایش و زیور خود را بردیگران آشکار نسازد و درصدد تحریک و جلب توجه مردان برنیاید.

رعایت حجاب از سوی زنان در روایات نیز مورد توجه قرارگرفته است.
امیرمومنان علی (علیه السلام) می فرماید: « به همراه فاطمه زهرا (سلام الله علیها) خدمت رسول اکرم (صلی الله علیه واله) مشرف شدم، دیدم آن حضرت به شدت گریه می کند .
عرض کردم :« پدرم و مادرم فدایت باد ای رسول خدا، چه چیز موجب گریه شماشده است؟ »
فرمود: « یا علی آن شب که مرا به آسمان ها عروج دادند (معراج ) برخی از زنان امتم را در عذاب شدید دیدم و از مشاهده حال آنها ناراحت شده و گریه کردم »
و سپس حضرت رسول اکرم شروع کرد به توصیف عذاب های آنان تا این که فاطمه زهرا (سلام الله علیها) عرض کرد: « عمل این زنان چه بوده است؟»
رسول خدا فرمودند:« اما آن زن که ازمویش آویخته شده بود، زنی بود که موی خویش را ازمردان (نامحرم) نمی پوشانید …. و آن زن که گوشت بدن خویش را می خورد، زنی بود که بدن خویش را برای مردم آرایش می نمود

بنابراین، هیچ تردیدی باقی نیست دراین که زن مسلمان باید درجهت مراعات حجاب همت گمارد و خود را از مردان نامحرم بپوشاند. چنان که فقهای بزرگوار شیعه نیز براین امر تصریح کرده آن رامورد تاکید قرار داده اند. برای نمونه صاحب کتاب عروه الوثقی می فرماید:
« بر زن واجب است که تمامی بدن خود را ( به جز دست ها تا مچ وگردی صورت ) از مرد نامحرم بپوشاند و این در صورتی است که به قصد تلذذ و ریبه نگاه نکنند والا درصورت نگاه کردن به قصد تلذذ و ربیه پوشیدن حتی از محارم نیزلازم است.

و به این ترتیب، هیچ یک از زنان مسلمان مجاز نیستند بدون رعایت پوشش اسلامی در مقابل چشمان مردان نامحرم حتی در محیط های خانوادگی، ظاهرشوند. علاوه براین هیچ زن مسلمانی نباید در معاشرت با نامحرمان کاری بکند که موجب تحریک وجلب توجه آنان گردد، وبرهمین اساس است که استعمال عطرهای تند و آرایش هایی درچهره که نظر نامحرمان را جلب نماید برای زنان ممنوع است.
همچنین برهمه زنان لازم است همواره حریم خود با مردان نامحرم مورد توجه قرارداده و آن را رعایت کنند. زیرا عدم رعایت حریم میان زنان و مردان نامحرم، مفاسد جبران ناپذیری درپی دارد که اگر وضعیت اسف بار فعلی جوامع غربی را که به علت بی بند و باری زنان و مردان شهوت پرست به وجود آمده مورد توجه قرار دهیم به این مفاسد آگاه خواهیم شد.

و اما درمورد اینکه حدود پوشش زنان چیست، استاد شهید مرتضی مطهری می فرماید: « در این که پوشانیدن غیروجه وکفین بر زن واجب است ازلحاظ فقه اسلام هیچگونه تردیدی وجود ندارد. این قسمت جزء ضروریات و مسلمات است و از نظر قرآن و حدیث و فتاوی، در این باره اختلاف و تشکیکی وجود ندارد.»

نکته دیگری که در این جا باید به آن توجه شود، وضعیت پوشش افراد اناث در درون خانه و درمقابل دیدگان افراد ذکوری است که جزء محارم محسوب می شوند.( مانند فرزندان ذکورویا برادران)
سوال این است که اگر دردرون خانه‏، افراد مذکری که محرم محسوب می شوند، ازروی تلذذ وریبه نگاه کنند آیا زنانی که محارم آنها محسوب می شوند، می توانند بدون پوشش درمقابل دیدگان ایشان ظاهرشوند؟
در پاسخ باید گفت؛ چنان که مردان محرم به قصد لذت بردن ازروی ریبه به زنانی که محارم آنها محسوب می شوند، نظرکنند برزنان لازم خواهد بود که بدن خود را ازآنان هم بپوشانند. این مطلب را درفتوای صاحب عروه الوثقی ملاحظه نمودیم.

« تلذذ؛ یعنی لذت بردن، و نگاه از روی تلذذ، یعنی نگاه به قصد لذت بردن باشد. و اما ریبه یعنی نظر به خاطر تلذذ و چشم چرانی نیست ولی خصوصیت ناظر و منظور الیه مجموعاً طوری است که خطرناک است و این خوف وجود دارد که لغزشی به دنبال نگاه کردن ایجاد شود.

به هرحال دراسلام، حجاب برای جلوگیری از مفاسدی تشریع شده که بی حجابی درپی دارد. به این لحاظ چنانچه عدم رعایت پوشش درنزد محارم نیز مفسده به دنبال داشته باشد، رعایت آن درنزد آنان نیز لازم خواهد بود.
آیت الله ابراهیم امینی می نویسد: « مادری که فرزندان پسر و دختر درخانه دارد، نمی تواند با بدن نیمه عریان و صورت کاملاً آرایش کرده درمنزل زندگی کند، پدران و مادران وظیفه دارند به منظور تربیت صحیح فرزندان و جلوگیری ازانحراف آنها، حیا و عفت را در منزل رعایت کرده و ازانجام کارهایی که امکان دارد موجب تحریک و بیدارشدن غریزه جنسی کودکان گردد، جداً خودداری نمایند.»

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *