یادداشت

نقش زنان در پشت پرده پیام های بازرگانی (فرهنگ مصرف گرایی)

نقش زنان در پشت پرده پیام های بازرگانی (فرهنگ مصرف گرایی)

تأثیر تبلیغات بر روی جامعه رسانه به عنوان یکی از ارکان زندگی امروز، نقش انکارناپذیری در جامعه پذیری و اعطای نقش به اعضای خود ایفا می کند و به همین دلیل محتوای آن نقشی تأثیرگذار در رسیدن به این هدف برعهده دارد. تصویری که رسانه از زن و نقش وی در ...

خبرنامه

تعرض به این حریم مقدس ممنوع!!

تقریبا در تمامى فرهنگ ها و جوامع، دختر، هر اندازه متین تر و با وقارتر و عفیف تر حرکت کند و خود را پوشیده تر نگه دارد و کم تر در معرض تماشاى بیگانگان قرار گیرد، بیش تر مورد احترام و ارزش پسر است. حتى افراد بى بند بار هم هنگامى که سر عقل مى آیند و مى خواهند تشکیل خانواده بدهند، براى گزینش همسر، به دنبال دخترى پاک و عفیف که تا قبل از آن با هیچ پسرى رابطه نداشته باشد، مى گردند. اصولا افراد پاک و عفیف، شناخته شده اند، از دسترس آزاد افراد منحرف و آلوده، به دور هستند.

قرآن کریم مى فرماید: (رعایت حریم عفاف (در روابط اجتماعى) از سوى زنان، براى این است که به عفاف و پاکى شناخته شوند و از آزار و اذیت بیماردلان، به دور باشند). (احزاب ، آیه ۵۹)

خودنمایى یا عرضه کردن خود به نامحرمان، از عزت و شکوه دختران مى کاهد و علاوه بر آن که زمینه را براى نفوذ افراد آلوده و ارتباط با آنان فراهم مى سازد، پسران جوان را که باید مظهر اراده و فعالیت و شجاعت و مردانگى و تصمیم باشند، به افرادى هوسباز، چشم چران و آلوده و بى اراده و ضعیف، تبدیل مى کنند. البته اگر دختران در روابط اجتماعى خود در اجتماعات عمومى لباس ساده بپوشاند، کفش ساده به پا کنند و با چادر و مانتو و روسرى مناسب به مدرسه و دانشگاه بروند، قطعا خودشان هم آرامش روانى بیشترى خواهند داشت و بهتر درس مى خوانند.

چه قدر خوب است که دختر جوان مسلمان، در اجتماع، آن چنان رفتار کند که علائم عفاف و وقار و سنگینى و پاکى از او هویدا باشد و به این صفات، شناخته شود. تنها در این صورت است که بیمار دلان (که به دنبال شکار مى گردند) از او مایوس مى شوند.

این ، تقریبا یک اصل همیشگى است که پسران ولگرد، به دنبال دختران جلف و سبک و خودنما مى گردند. این گونه دختران، گویى وضع لباس و پوشش، راه رفتن و سخن گفتنشان، معنادار است و به زبان بى زبانى مى گویند: به من توجه کن! به سوى من نگاه کن! مرا تعقیب کن! و… در حالى که عفاف و رفتار و حرکات سنگین و با وقار دختر دیگر، مى فهماند که دست تعرض از این حریم، کوتاه است و هیچ پسرى جرئت نمى کند به او تعرض ‍ یا بى احترامى کند.
دختران خوب جامعه ما، انصاف دهند که آیا حقیقت، جز این است ؟

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *