یادداشت

نقش زنان در پشت پرده پیام های بازرگانی (فرهنگ مصرف گرایی)

نقش زنان در پشت پرده پیام های بازرگانی (فرهنگ مصرف گرایی)

تأثیر تبلیغات بر روی جامعه رسانه به عنوان یکی از ارکان زندگی امروز، نقش انکارناپذیری در جامعه پذیری و اعطای نقش به اعضای خود ایفا می کند و به همین دلیل محتوای آن نقشی تأثیرگذار در رسیدن به این هدف برعهده دارد. تصویری که رسانه از زن و نقش وی در ...

خبرنامه

برخورد با مزاحم نوامیس مردم…

_ شهید عیسی حیدری
حیا، مانع رو به رو شدن او با خانمها می شد
با او صمیمی بودم و به قدری وابسته، که اگر یک روز تا عصر نمی دیدمش، دلتنگش می شدم. ولی او حاضر نمی شد. به منزل ما بیاید. به سختی می شد عیسی را میهمان کرد. بعد از سالها دوستی من و او، یک روز همسرم سؤال کرد: «قیافه برادر عیسی که این همه خوبی دارد، چه شکلی است؟»
عیسی آن قدر حیا داشت که کم تر حاضر می شد با خانمی رو به رو شود و حتی به منزل صمیمی ترین دوستانش نیز رفت و آمد کند.
(عیسی حیدری، ص ۱۸) ( پا به پای شهدا(۸)عفاف و حجاب،ص۶۹)

برخورد با مزاحم نوامیس مردم
اوایل انقلاب، همراه عیسی در یکی از خیابانهای شهر رابر در حال قدم زدن بودیم. یکی از اراذل شناخته شده شهر، برای خانمی ایجاد مزاحمت کرد. عیسی او را از انجام این کار نهی و با او برخورد کرد.
با توجه به رعب و وحشتی که خوانین و قانون شکنان در رژیم سابق ایجاد کرده بودند، از عواقب اقدام عیسی نگران بودم و منتظر اقدام متقابل اراذل و اوباش بودم؛ لذا مرتّب جویای احوالش بودم. یک روز که به سراغش رفتم، متوجه شدم بدنش کبود است. علت آن جا را که جویا شدم. گفت دسته اراذل و اوباش با سیم کیلومتر کتکش زده اند.
(عیسی حیدری، ص ۱۲٫) ( پا به پای شهدا(۸)عفاف و حجاب،ص۹۶)

_ شهید علی قوچانی
وظیفه اصلی
وارد ساختمان سپاه که شد، چند تایی از بچه های سپاه را دید، حاج علی بین آنها بود و داشت حرف می زد: « بچه ها وظیفه ما فقط جبهه رفتن نیست، وظیفه ی اصلی ما امر به معروف و نهی از منکر نمودن است. ما که می آییم مرخصی نباید بشینیم در خانه و وضع شهر این جوری باشد، بیاید برویم داخل شهر و امر به معروف کنیم». از آن به بعد بچه ها به مرخصی که می آمدند، در سطح شهر امر به معروف و نهی از منکر می کردند.
(حسین رضایی و الهه حاجی حسینی، امر به معروف و نهی از منکر در سیره شهدا، ص ۱۵؛ شهید علی قوچانی، جان عاریت، ص۷۳٫)

_ شهید بهبود بردبار
ترجیح می‌دهم در منزل تنها بمانم.
با اینکه نوجوانی سیزده ساله بود؛ ولی بسیار به رعایت آداب شرعی پایبند بود.
مثلاً در رفت و آمدهای خانوادگی روی مسأله حجاب تأکید زیادی داشت و اگر خانواده‌ ای در این باره کوتاهی می‌کرد، رفت و آمدش را قطع می‌کرد و می‌گفت: من شرم می‌کنم و ترجیح می‌دهم در منزل تنها بمانم.
(گوهر غیرت، ص ۱۷)

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *