یادداشت

نقش زنان در پشت پرده پیام های بازرگانی (فرهنگ مصرف گرایی)

نقش زنان در پشت پرده پیام های بازرگانی (فرهنگ مصرف گرایی)

تأثیر تبلیغات بر روی جامعه رسانه به عنوان یکی از ارکان زندگی امروز، نقش انکارناپذیری در جامعه پذیری و اعطای نقش به اعضای خود ایفا می کند و به همین دلیل محتوای آن نقشی تأثیرگذار در رسیدن به این هدف برعهده دارد. تصویری که رسانه از زن و نقش وی در ...

خبرنامه

فقط یک حدیث …

_ شهید علی نقی ابو نصری
چادر بهترین حجاب
همسر شهید می گوید: زمانی که من در منزل مادر شوهرم زندگی می‌کردم، هنگامی که میهمان داشتند و من در حیاط مشغول کار کردن بودم، علی تأکید داشت که من حتماً چادر بپوشم؛ چون معتقد بود، چادر بهترین حجاب برای خانم‌هاست و مقنعه و مانتو کافی نیست.
همچنین گاهی اوقات نیز وقتی که مقنعه من از زیر چادر کمی بالا می‌رفت و خودم متوجه نمی‌شدم؛ علی فوراً بدون اینکه کسی بفهمد، انگشت اشاره دستش را آرام روی پیشانی‌اش می‌کشید و من متوجه می‌شدم.
این موضوع خود به خود، برای من قراردادی شده بود، و حتی از این رفتار و حساسیت علی، لذت می‌بردم.
(گوهر غیرت، ص ۱۷٫)

_ شهید رضا مجیدی
رژه دختران دانش آموز 
شهید رضا مجیدی غیرتی مذهبی داشت. نسبت به حجاب و عفاف حساس بود. توجه زیادی به دستورات الهی نشان می‌داد. با شرکت در جلسات قرآن، عشق وافری نسبت به کلام خدا ابراز می‌کرد. فعالیت فراوانی نسبت به فهم دروس خود داشت. مورد احترام بچه ها بود. نسبت به همسالان خود مؤدب بود و بزرگسالان را احترام می‌کرد.
آن گاه که رژیم ستم‌‌شاهی دستور داد که دختران، لباس‌هایی به رنگ آبی و قرمز پوشیده و در خیابان ها رژه بروند، چشمه غیرت مذهبی‌اش به جوش آمد.
به مدرسه خواهرش رفت و با قاطعیت به مدیر مدرسه گفت: من به هیچ عنوان نخواهم گذاشت خواهرم بدون حجاب از مدرسه خارج شده و رژه برود.
مدرسه او را تهدید به ساواک کرد؛ اما نتوانست کیمیای حفظ ناموس و گوهر غیرت او را غبار آلود کند.
(تندر تانکها، ص ۵۱؛ گوهر غیرت، ص ۱۷٫)

_ شهید محمد منتظرالقائم
فقط یک حدیث …
می دانست از ساواکی ها هستند و می‌خواهند برایش پرونده سازی کنند.
از او بودند: نظرت در مورد حجاب چیه؟ گفته بود: من که نظری ندارم؛ از روحانیت باید بپرسید. من فقط یه حدیث بلدم، که هر که همسرش را بی‌حجاب در معرض دید دیگران قرار دهد، بی‌غیرت است و خداوند او را لعنت می‌کند.
ساواکی ازش پریسده بود: شاه را داری می‌گی؟ خنده‌ای کرد و گفت: من فقط حدیث خواندم.
(ققنوس عشق، ص۱۱۰؛ گوهر غیرت، ص ۱۷٫ (سیره دریادلان ۲، ص ۳۴٫) (پابه پای شهدا(۸)عفاف و حجاب،ص۲۲)

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *