یادداشت

نقش زنان در پشت پرده پیام های بازرگانی (فرهنگ مصرف گرایی)

نقش زنان در پشت پرده پیام های بازرگانی (فرهنگ مصرف گرایی)

تأثیر تبلیغات بر روی جامعه رسانه به عنوان یکی از ارکان زندگی امروز، نقش انکارناپذیری در جامعه پذیری و اعطای نقش به اعضای خود ایفا می کند و به همین دلیل محتوای آن نقشی تأثیرگذار در رسیدن به این هدف برعهده دارد. تصویری که رسانه از زن و نقش وی در ...

خبرنامه

خودنمایی زن چرا و چگونه؟

در کلام الله مجید به بحث حجاب بانوان پرداخته شده است. خداوند که عالم به نهان و آشکار مخلوقاتش است برای حضور سالم زنان در اجتماع و در برابر مردان طرحی ارائه می دهد که به موجب آن زن و مرد در حریمی امن به فعالیت بپردازند.

_ و به زنان با ایمان بگو: «دیدگان خود را [از هر نامحرمى‏] فرو بندند و پاکدامنى ورزند و زیورهاى خود را آشکار نگردانند مگر آنچه که [طبعاً] از آن پیداست. و باید روسرى خود را بر گردنِ خویش [فرو] اندازند، و زیورهایشان را جز براى شوهرانشان یا پدرانشان یا پدران شوهرانشان یا پسرانشان یا پسران شوهرانشان یا برادرانشان یا پسران برادرانشان یا پسران خواهرانشان یا زنان [همکیش‏] خود یا کنیزانشان یا خدمتکاران مرد که [از زن‏] بى‏نیازند یا کودکانى که بر عورتهاى زنان وقوف حاصل نکرده‏ اند، آشکار نکنند و پاهاى خود را [به گونه ‏اى به زمین‏] نکوبند تا آنچه از زینتشان نهفته مى‏دارند معلوم گردد. اى مومنان، همگى [از مرد و زن‏] به درگاه خدا توبه کنید، امید که رستگار شوید. » ( سوره نور، آیه۳۱)

پروردگاری که خالق انسانهاست از آنجا که میل به جلوه گری و خودنمایی زن و میل مردان به جلوه های زنانه آگاه است به زنان امر می نماید که چشمان خود را از نامحرمان فرو بندد، زیورهای خود را آشکار نگردانند، روسری خود را بر گردن خویش اندازند تا به آنها طمع ورزیده نشود. اما زیبایی فرامین الهی آن هنگام رخ می نمایاند که در جایی دیگر؛ پروردگاری که در کتاب آسمانی اش و نیز به واسطه تعالیم رسیده از نبی مکرم اسلام و عترتش به مساله حجاب و عفت زنان پرداخته است اینبار بواسطه ی خلفایش نه تنها از جلوه گری نهی نمی نماید بلکه بالعکس بدان امر می کند.

_ امام صادق (علیه السّلام) فرمود: سزاوار نیست براى زن که خود را بدون زینت رها کند اگر چه آویختن یک گردنبند عادى باشد، و شایسته و مطلوب نیست که خضاب را از دست خود ترک کند اگر چه با حنا یک مرتبه بر دست خود بکشد هر چند سالمند باشد.»
(من لایحضره الفقیه، محمد بن علی بن بابویه، ج۱، ص۱۲۳، ح۲۸۳)

_ رسول خدا (صلّى اللَّه علیه و آله) به مردان فرمود: ناخنهاى خود را کوتاه کنید، و به زنان فرمود: قدرى از ناخن خود را بگذارید که همانا براى زینت شما بهتر است»

و جالبتر آنکه گاه جزیی تر از این به توصیه و سفارش زنان به جلوه گری می پردازد و نکاتی را رهنمون می شود که شاید به سبب ریز بودنش مورد غفلت بانوان واقع گردد.  رسول خدا (صلّى اللَّه علیه و آله) به مردان فرمود: ناخنهاى خود را کوتاه کنید، و به زنان فرمود: قدرى از ناخن خود را بگذارید که همانا براى زینت شما بهتر است».
(کافی جلد ۶ ص ۴۱۹ ح ۱۵)
امر به آراستگی نیست مگر در مقابل همسر. زنان مظهر جمال الهی اند و بهره گیری از زیورها زیباییشان را افزون می نماید. گاه آویختن گردنبندی ساده تاثیری قابل توجه در زیبایی شان دارد.

نهی خدای متعال از جلوه گری زنان در برابر مردان بدان جهت بود که اگر زنان در مقابل هر چشمی زیبایی هایشان را به نمایش بگذارند بنیان خانواده دچار تزلزل می شود و  چشم مردی که روزانه به دیدن ده ها زن مشغول است دیگر همسرش را نمی بیند. و از طرفی دیگر لازم است نیاز به جلوه گری در وجود زن در جایگاهی برآورده شود و این خانواده است که تنها جای ظهور نیازهای فطری زن و مرد است. آن هنگام که در هر خانواده؛ زن و مرد پاسخگوی نیازهای فطری یکدیگر باشند با اجرای فرامین الهی پایه های خانوادشان مستحکم خواهد بود و نیازهای فطریشان به درستی پاسخ داده خواهد شد.

منبع: تبیان

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *