یادداشت

نقش زنان در پشت پرده پیام های بازرگانی (فرهنگ مصرف گرایی)

نقش زنان در پشت پرده پیام های بازرگانی (فرهنگ مصرف گرایی)

تأثیر تبلیغات بر روی جامعه رسانه به عنوان یکی از ارکان زندگی امروز، نقش انکارناپذیری در جامعه پذیری و اعطای نقش به اعضای خود ایفا می کند و به همین دلیل محتوای آن نقشی تأثیرگذار در رسیدن به این هدف برعهده دارد. تصویری که رسانه از زن و نقش وی در ...

خبرنامه

تو این لباس باز پس حیا کجاست؟

مرکز توجه لباس های عروس از دهه ۱۹۵۰ تغییر کرده ست. در حال حاضر عروس ها می توانند تقریبا از هر مدل و سبک لباسی برای مراسم ازدواج خود استفاده کنند، یک پیراهن طراحی شده بسیار تزئین شده و مجلل یا حتی یک پیراهن ساده غیر رسمی. هر سبکی که عروس انتخاب کند تا زیباتر به نظر برسد، قابل قبول است.

در همه دوران ها انتخاب لباس عروس یکی از مسائلی است که ذهن خانم ها را به خود مشغول می کند. چرا که همه زنان دوست دارند در شب عروسی شان زیباتر از همیشه در جمع مهمان ها به نظر برسند.
برای رسیدن به این خواسته، از مدت ها قبل از مراسم عروسی به این موضوع فکر می کنند و در جست وجوی مدل های متنوع هستند تا بتوانند بهترین گزینه را انتخاب کنند. اما مسئله اصلی از همین جا شروع می شود.
لباس مناسب چه لباسی است؟
آیا همین که از مدلی خوششان بیاید کافی است تا آن را به تن کنند؟
پاسخ این سوال منفی است. لباسی که آن ها می پوشند باید نمادی از عقاید، باورها و ارزش های خود وخانواده شان باشد.
در همه جوامع از دختری که به سن ازدواج می رسد انتظار می رود تا نجابت و حیای بیشتری داشته باشد. نجابت و حیا در کنار رفتار ظریف دخترانه جذابیت او را دو چندان می کند. اما نقطه اوج این حیا و نجابت در شب عروسی و نوع پوشش و رفتار عروس نمایان می شود. چرا که در این شب عروس همانند یک نگین درخشان در مجلس می درخشد. اگر محجوبانه رفتار کند، به عنوان عروسی نجیب در خاطره ها می ماند و اگر رفتاری خارج از شأن و منزلتش انجام دهد تا آخر عمر همه او را به چشم فردی سبک، ارزیابی می کنند.

معمولا افرادی که در خانواده مذهبی بزرگ شده اند، سعی می کنند در انتخاب خود موازین اسلامی را رعایت کنند و به دنبال لباس هایی باشند که زیاد با عرف جامعه مغایر نباشد. اما نکته همین جاست که پیدا کردن لباسی که با معیار های آن ها سازگار باشد کمی مشکل شده است چرا که عرف جامعه به سمتی می رود که دیگر لباس پوشیده، برای عروس خانم ها معنا ندارد و از نظرشان هرچه لباس باز باشد شیک تر است.

تمام صفحات اینترنت، مجلات و مزون های لباس پر از مدل های لباس عروس است که در سبک و سیاق مختلف به مخاطبان عرضه می شود. اما سوال اینجاست که این لباس ها که اغلب تولید کشورهای غربی هستند چه اندازه با فرهنگ ما سازگارند؟
متأسفانه در دهه های اخیر شاهد مد شدن لباس عروس هایی هستیم که نجابت و حیای زیبای عروس ایرانی را از او گرفته و او را وادار کرده است تا به بهانه یک شب زیبا بودن خودش را نیمه عریان در مقابل دیگران به نمایش بگذارد. لباس هایی که جز برهنگی نسبی عروس هایمان هزینه های سنگینی را نیز برای دامادها به همراه داشته است.

نقل از : با حجاب

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *