یادداشت

نقش زنان در پشت پرده پیام های بازرگانی (فرهنگ مصرف گرایی)

نقش زنان در پشت پرده پیام های بازرگانی (فرهنگ مصرف گرایی)

تأثیر تبلیغات بر روی جامعه رسانه به عنوان یکی از ارکان زندگی امروز، نقش انکارناپذیری در جامعه پذیری و اعطای نقش به اعضای خود ایفا می کند و به همین دلیل محتوای آن نقشی تأثیرگذار در رسیدن به این هدف برعهده دارد. تصویری که رسانه از زن و نقش وی در ...

خبرنامه

چرا چادر مشکی بپوشیم؟

در روان‏شناسی رنگ‏ها می ‏خوانیم؛ که رنگ سیاه نمایان‏گر مرز مطلق است. لذا کسی که رنگ سیاه می‏ پوشد، می‏ خواهد نشان دهد که مرزی را ایجاد کرده است.
اما این که این مرز برای چیست؟ در موقعیت ‏های مختلف ممکن، است متفاوت باشد. گاه لباس سیاه را در ماتم و عزا می‏ پوشند، برای آن که نشان دهند بین آن‏ها و عزیزشان فاصله افتاده و مرز زندگی آن‏ها را از هم جداکرده است و یا برای آن که نشان دهند که در حریم خانه و خانواده‏ ی آن‏ها حادثه ‏ای رخ داده است که انجام برخی از کارهای معمولی که سایر خانواده‏ ها انجام می‏ دهند، برای آنان میسر نیست.
اما گاهی هم سیاه می‏ پوشند، نه برای عزا و ماتم بلکه برای مشخص کردن مرزها و حریم‏ های اجتماعی …

حال می خواهیم ببینیم چرا چادر مشکی بپوشیم؟ وقتی که خانمی چادر مشکی به سر می‏ کند و با وقار و متانت تمام قدم به عرصه‏ ی اجتماع می‏گذارد، با این نحوه‏ ی پوشش می‏ خواهد نشان دهد که هرکسی حق ندارد به این حریم پاک، مقدس و خصوصی وارد شود. این حریم، حریم حرمت، حیا و احترام است، نه جای هرزگی، آلودگی و هوس بازی.
در واقع او با حجاب ، بین خود و مردان نامحرم مرزی عاقلانه ایجاد می‏ کند، او با این سیاهی ظاهری اما ریشه دار در درون خود می ‏خواهد نگاه تیز و برنده‏ ی هرزگی و ابتذال را بشکند و نگذارد در حریم عفاف، پاکی و نجابت او نامحرمی وارد شود و حرمت او را از بین ببرد. لذا چادر مشکی به منزله‏ ی حرمت و احترام است.
مرز ادب، کرامت، حیا و عفت است. مرز آداب است و نشان می ‏دهد که در این محدوده باید حریم را نگه داشت و به صاحب حرم بادیده‏ ی احترام و ادب نگریست.

از نظر روانی نیز وقتی انسان پارچه ‏ی سیاهی را می‏بیند، دیگر چندان رغبتی به نگاه کردن پیدا نمی‏ کند و خود به خود نظر را بر می‏ گرداند. نگاه به رنگ‏ های روشن چشم را باز و رغبت مشاهده و تمرکز بر دیدن را دوچندان می‏ کند. به عبارت دیگر از دیدگاه روان‏شناسی رنگ‏ ها، نگاه به رنگ‏های تیره، به ویژه رنگ سیاه که بی رنگی مطلق است، تقریبا تمام رغبت‏ ها را از بین می‏برد.
بنابراین باید به روان‏شناسی و جامع نگری زن ایرانی آفرین گفت که برای حفظ حرمت، عفت و پاکی خود و هم‏چنین پاسداری از مرزهای خویش و جامعه‏ ی خویش و برای سالم سازی محیط اجتماعی خود، بهترین حجاب، یعنی چادر و مناسب‏ ترین رنگ یعنی مشکی را انتخاب کرده است.

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *