یادداشت

نقش زنان در پشت پرده پیام های بازرگانی (فرهنگ مصرف گرایی)

نقش زنان در پشت پرده پیام های بازرگانی (فرهنگ مصرف گرایی)

تأثیر تبلیغات بر روی جامعه رسانه به عنوان یکی از ارکان زندگی امروز، نقش انکارناپذیری در جامعه پذیری و اعطای نقش به اعضای خود ایفا می کند و به همین دلیل محتوای آن نقشی تأثیرگذار در رسیدن به این هدف برعهده دارد. تصویری که رسانه از زن و نقش وی در ...

خبرنامه

حفظ کرامت و عزت زن از نظر مقام معظم رهبری

حفظ اتحاد و همدلی یکی از شاخصه های مهم در زندگی اجتماعی استخانواده به عنوان نخستین پایگاه تجربی زندگی اجتماعی، مکانی مناسب برای آموزش این امر به کودکان و نوجوانان است و والدین به عنوان آموزگاران اصلی تعلیم و تربیت نسل ها، باید خود بهترین الگوی حفظ اتحاد و یکپارچگی در تصمیم گیری های مهم زندگی مشترک باشند. در این میان «مادر» به عنوان گرداننده امور خانواده، برای حفظ انسجام و اتحاد میان خود، همسر و فرزندان، باید به قابلیت های لازم دست یابد تا بتواند قایق خانواده را در اقیانوس متلاطم زندگی از خطر طوفان های سهمگین احتمالی حفظ کند و به سلامت به ساحلی امن برساند. اما باید دید زنان و دختران به عنوان همسر، مادر و دختر در محیط خانواده و جامعه تا چه حد از امنیت خاطر بهره مندند و چگونه کرامت انسانی شان حفظ می شود؟

حفظ کرامت و عزت زن از نظر مقام معظم رهبری :
«اگر جامعه اسلامی بتواند زنان را با الگوی زهرایی و زینبی (سلام الله علیهما) و زنان بزرگ و باعظمتی که دنیا و تاریخ را تحت تأثیر خود قرار داده اند، آشنا کند و آنان را به سوی علم، معرفت و کمالی که خداوند برای انسانها در نظر گرفته است راهنمایی نماید، تربیت فرزندان بهتر، محیط خانواده گرمتر و با صفاتر و مشکلات زندگی آسانتر خواهد شد و در سایه آن خوشبختی و سعادت زن و مرد تأمین می شود

حضرت آیه الله خامنه ای، همچنین با تأکید بر ضرورت رشد معنوی و اخلاقی در زنان، احساس امنیت در محیط خانواده و جامعه توسط آنان را منوط به اصلاح و ایجاد قوانین لازم در این زمینه دانسته اند و از «عفاف» به عنوان رکن اصلی دفاع از حقوق زن یاد کرده اند.ایشان تأکید فرموده اند: «عفت، مهمترین عنصر برای شخصیت زن و مایه احترام و تکریم او محسوب می شود. البته مردان هم باید عفیف باشند، بی توجهی به عفت زنان در غرب به بی بند و باری انجامید و یکی از مشکلات امروز زنان در کشورهای غربی به خصوص آمریکا همین است.»

رهبر معظم انقلاب اسلامی در جای دیگری خاطر نشان کرده اند: «مهمترین چیزی که بشر به آن احتیاج دارد، آرامش است. سعادت انسان در این است که از تلاطم و اضطراب روحی در امان باشد. این را خانواده به انسان می دهد، هم به زن و هم به مرد.

مودت و رحمت، دوستی و مهربانی، هم دیگر را دوست داشتن البته دوست داشتن همراه با خشونت مورد قبول نیست … طبیعت الهی زن و مرد در محیط خانواده طبیعتی است که برای زن و مرد رابطه ای فیما بین به وجود می آورد که آن رابطه، رابطه عشق و مهربانی است «موده و رحمه».

اگر این رابطه تغییر پیدا کرد اگر مرد در خانه احساس مالکیت کرد. اگر به چشم استثمار و استخدام به زن نگاه کرد، این ظلم است… در محیط بیرون خانواده نیز همین طور است. اگر زن محیط امن و توأم با امنیتی برای درس خواندن، برای کار کردن و برای احیاناً کسب درآمد و برای استراحت نداشته باشد، این ظلم و ستمکاری است. هر کس که موجب این ظلم شود باید قانون و جامعه اسلامی با او مقابله کند.» 

ایشان همچنین تأکید کرده اند: «حتی زنی هم که شغل بزرگی دارد، به محیط امنی در خانواده، به یک شوهر مهربان و با محبت به یک تکیه گاه مطمئن عاطفی و روحی – که شوهر و مرد اوست – نیازمند است و باید این نیاز برآورده شود.» 

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *