یادداشت

نقش زنان در پشت پرده پیام های بازرگانی (فرهنگ مصرف گرایی)

نقش زنان در پشت پرده پیام های بازرگانی (فرهنگ مصرف گرایی)

تأثیر تبلیغات بر روی جامعه رسانه به عنوان یکی از ارکان زندگی امروز، نقش انکارناپذیری در جامعه پذیری و اعطای نقش به اعضای خود ایفا می کند و به همین دلیل محتوای آن نقشی تأثیرگذار در رسیدن به این هدف برعهده دارد. تصویری که رسانه از زن و نقش وی در ...

خبرنامه

بررسی علل گوناگون فرار جوانان از خانه

فرار جوانان و نوجوانان از خانه علل مختلفی می تواند داشته باشد، بر خلاف نظراتی که فقط خانواده و اجتماع را مسئول به وجود آمدن آن می دانند، می توان گفت فرار دختران یک پدیده چند عاملی است.
علل فردی:
از جمله عوامل زمینه ساز فردی در فرار دختران می توان به اختلالات شخصیتی، پرخاشگری های گوناگون، رفتارهای ناسازگارانه،‌ خودزنی و خودکشی و دیگر رفتارهای نابهنجار دیگر چه قبل و چه بعد از فرار و دستگیر شدن اشاره کرد.
اضطراب و افسردگی هم در بیشتر نوجوانان فراری به چشم می خورد؛ نوجوانی که اختلال اضطراب دارد در زمان های حساس و هیجانی قادر به کنترل رفتار خود نیست و نمی تواند خود را آرام کند، کارهایی انجام می دهد که مشکلات او را تشدید می کند و در نتیجه ایجاد شکاف میان او و خانواده ، از منزل فرار می کند.
از دیگر علل فردی موثر بر فرار دختران ویژگی های دوره نوجوانی و بلوغ است، قرارگرفتن در سن بلوغ از نظر عاطفی، فکری و جسمی برای فرد تبعاتی را به همراه دارد، در آن جمله می توان به تفکر فرد درباره زندگی، شرایط موجود و مقایسه آن با اطرافیان یاد کرد؛ نوجوان دیگر رفتارهایی را که در گذشته تحمل می کرد، نمی پذیرد و این سرکشی به رفتارهای پرخاشگرانه و در صورت برخورد نامناسب با آن به فرار منجر شود.

علل خانوادگی:
به اعتقاد بسیاری از روانشناسان و جامعه شناسان ریشه اصلی آسیب های اجتماعی از جمله فرار، خانواده است.
عدم توجه به مسائل تربیتی فرزندان، وجود اختلافات زناشویی، طلاق، اعتیاد والدین، بی سرپرستی و یا ( آسان گیری و یا سخت گیری بیش از حد والدین)،‌ زندگی با ناپدری و نامادری، خشونت، تبعیض بین فرزندان، فقراقتصادی،‌ آداب و رسوم قومی خصوصا در مورد ازدواج دختران،‌ ازدواج های اجباری، ضعیف بودن اعتقادات مذهبی خانواده و سواد والدین از جمله علل خانوادگی موثر بر فرار دختران است .

علل اجتماعی:
افزایش ناهنجاری ها و ضد ارزش هایی مانند بدحجابی و مدگرایی بی شک بر روی افراد جامعه اثرگذار است؛ در این میان تاثیرپذیری نوجوانان به مراتب بیشتر است چرا که هنوز نوجوان هویت خود را بازشناسی نکرده و به تکامل نرسیده است، بنابراین ارزش ها و ضد ارزش ها باید کاملا در مسیری باشد که نوجوان را برای یافتن هویت واقعی مذهبی و ملی خود یاری کند.
اعتیاد والدین و اجبار دختران برای تهیه مواد نیز از دیگرعوامل موثر بر خانه گریزی دختران است.
الگوبرداری و تاثیرپذیری مستقیم از تلویزیون و فیلم های به نمایش درآمده در آن هم واقعیتی انکارناپذیر در فرار دختران است.

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *