یادداشت

نقش زنان در پشت پرده پیام های بازرگانی (فرهنگ مصرف گرایی)

نقش زنان در پشت پرده پیام های بازرگانی (فرهنگ مصرف گرایی)

تأثیر تبلیغات بر روی جامعه رسانه به عنوان یکی از ارکان زندگی امروز، نقش انکارناپذیری در جامعه پذیری و اعطای نقش به اعضای خود ایفا می کند و به همین دلیل محتوای آن نقشی تأثیرگذار در رسیدن به این هدف برعهده دارد. تصویری که رسانه از زن و نقش وی در ...

خبرنامه

آیا عفاف همان حجاب است؟

پوشش، ارتباط بنیادی با عفاف داشته و نمی‏ شود کسی طرفدار حیا و عفاف باشد ولی با اصل پوشش مخالف باشد. پوشش اسلامی کامل ترین گونه رعایت عفاف است.

اگر بین حجاب و عفاف، جدایی اندازیم دو مشکل عمده رخ می دهد:
۱ـ جدایی بین عفاف و حجاب تا کجا می‏ تواند پذیرفتنی باشد؟ ملاک و معیار تبیین این جدایی و اندازه و شکل رعایت پوشش برای حفظ عفاف چه چیزی خواهد بود؟ و نیز می‏پذیریم که ممکن است افرادی عفیف و پارسا باشند امّا حجاب را به گونه ه‏ایی که مورد توصیه شارع است دارا نباشند ولی به این امر هم باید توجه کرد که این جدایی تا کجا می‏تواند ادامه یابد؟»
۲ـ با پذیرفتن جدایی عفاف از حجاب تنها دلیل لزوم حجاب بر زنان هرزگی و هوسبازی مردان خواهد بود: «اگر زنان بدون حجاب، عفیف و پاک هستند، آیا مردان نیز چنین‏ اند، و هوسبازی نمی‏ کنند و از هرزگی دست برمی‏ دارند.»
قانون گذار ضمن توجه به حال و روانشناسی مردان، برای زنان در باب پوشش بدن، قانون گذاری می‏ کند و با همه‏ جانبه ‏نگری و نگاهی متعالی به زن و مرد، خویشتن‏داری را برای هردو توصیه می‏ کند حجاب از مسلّمات احکام اسلام است و با توجه به آیات و روایات، جدایی حجاب و عفاف، قابل تصوّر نیست.

طور کلى هر چیزى که در همه جا پیدا مى شود و در دسترس همه به آسانى مى رسد از ارزش کمترى برخوردار است. ولى از اشیاء کم یاب و گران قیمت و پر بها بخوبى نگهدارى مى نمایند و از دسترس دیگران دور نگه مى دارند و بطور خاصى از آن مراقبت مى کنند. مثلاً طلا و جواهرات را در گاوصندوق هاى محکمى حفظ مى کنند که از دسترس دزدان محفوظ باشد.
زن هم مثل گوهر گرانبهایى است که باید محفوظ باشد. اسلام زن را جواهر گرانبهاى هستى مى داند و براى او شخصیت والایى قائل است و او را انسانى کامل شناسانده و حجاب را همچون گاوصندوق و صدف و ویترین، و پوشش را بهترین وسیله براى حفظ و ثبات شخصیت زن معرفى کرده است .

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *