یادداشت

نقش زنان در پشت پرده پیام های بازرگانی (فرهنگ مصرف گرایی)

نقش زنان در پشت پرده پیام های بازرگانی (فرهنگ مصرف گرایی)

تأثیر تبلیغات بر روی جامعه رسانه به عنوان یکی از ارکان زندگی امروز، نقش انکارناپذیری در جامعه پذیری و اعطای نقش به اعضای خود ایفا می کند و به همین دلیل محتوای آن نقشی تأثیرگذار در رسیدن به این هدف برعهده دارد. تصویری که رسانه از زن و نقش وی در ...

خبرنامه

ویژگی های دوست خوب از نظر اسلام

با توجه به این موضوع که داشتن دوست و همنشین خوب از اهمیت بسیاری در برخوردار است به بیان ویژگی های دوست خوب از نظر اسلام و احادیث و قرآن کریم می پردازیم :

عقل و درایت
خرد و عقل از الطاف و عنایات حضرت حق به بندگان می باشد که به عنوان «حجت باطنی» معرفی شده و اگر کارها طبق عقل و اندیشه انجام شوند، به نتیجه و آینده آن ها می توان امیدوار بود و افرادی که با شخص عاقل و با تدبیر همنشین و دوست می شوند، از کمالات او بهره برده، عقلشان به شکوفایی می رسد و کارهای زندگی خود را با موفقیت به پایان می برند. حضرت علی(علیه السلام) در این زمینه می فرماید: «همنشینی با افراد عاقل و صاحب اندیشه سالم باعث صلاح و درستی کارها می شود.»

صداقت و راستی
دوستی و رفاقت با افراد دروغگو از یک سو، موجب نفوذ این صفت ناپسند در انسان می گردد و از سوی دیگر، موجب تشویش فکر و روان انسان ها شده، نمی توانند به یکدیگر اعتماد کنند.
امام باقر(علیه السلام) می فرماید: «با چهار گروه رفاقت نکن: احمق، بخیل، ترسو و دروغگو. احمق و بی عقل می خواهد به تو سود برساند، ولی صدمه می زند. بخیل و تنگ نظر از تو می ستاند، ولی به تو چیزی نمی دهد. ترسو به هنگام نیاز، نه تنها تو را، بلکه پدر و مادر خود را نیز تنها می گذارد. دروغگو تو را به اشتباه و خطا می اندازد; چون اگرچه گاهی راست می گوید ولی قابل اعتماد نیست.»

بزرگواری و اصالت خانوادگی
افراد بزرگوار و دارای خانواده محترم و اصیل معمولا دارای صفات ارزشمند و کمالاتی والا هستند و همنشینی با آنان موجب احترام اجتماعی و کسب ارزش های اخلاقی و دینی می گردد و انسان را به طرف زندگی آبرومندانه و با نزاکت رهنمون می شود.
پیامبر گرامی حضرت محمّد(صلی الله علیه وآله) در این باره می فرماید: خوش بخت کسی است که با افراد بزرگوار و با نجابت همنشین و دوست شود.

شایستگی و نیکی
خلق و خوهای نیک مثل وفاداری، امانت داری، صداقت، گذشت و با تقوایی، به طور ناخودآگاه و ناهوشیارانه به انسان منتقل می شوند و آدمی هرگاه در جمع افرادی نیکوکار به سر برد به تدریج، نیکوکار خواهد شد.
حضرت علی(علیه السلام) می فرماید: به نیکوکاران نزدیک شو تا از آنان شوی، و از بدکاران دوری گزین تا از وصف آنان خارج گردی.

وادارنده به اطاعت خدا
افرادی که انسان را از حق دور و از قلب انسان خدازدایی می کنند شایسته معاشرت و رفاقت نیستند و این معیار، ملاک اساسی و سترگ انتخاب دوست و دوستی نمودن است. چه زیبا و جامع است آن کلامی که امام صادق(علیه السلام) به نقل از رسول خاتم(صلی الله علیه وآله) از حضرت مسیح(علیه السلام)خطاب به حواریّون نقل می کند:
حواریّون حضرت عیسی(علیه السلام)به ایشان عرض کردند: یا روح اللّه! با چه کسی همنشینی نماییم و دوستی کنیم؟ حضرت فرمود: با کسی که سه صفت داشته باشد:
۱- دیدنش شما را به یاد خدا آورد و به اطاعت خداوند ترغیب کند.
۲- سخن او بر علم شمابیفزاید و باعث افزایش دانشتان گردد.
۳- عمل او شما را به آخرت ترغیب کند و به یاد آخرت بیندازد.

حال که می دانیم هدف زندگی و کمال نهایی انسان همان قرب الهی و تسلیم دستورات خداوند بودن است، باید در تمام کارها، حب ها و بغض ها چیزی مطلوبمان باشد که ما را متوجه قرب الهی و اطاعت پروردگار نماید.
پیامبر گرامی(صلی الله علیه وآله) درباره ارزش دوست خوب می فرماید: هرگاه خداوند خیر و خوبی بنده ای را بخواهد، برای او همنشین صالحی قرار می دهد که اگر (خدا) را فراموش کند، به یادش آورد و آن گاه که به یاد خداست، او را یاری می کند.
خلاصه آنکه دوست پرهیزگار کیمیاست و باید بسیار جست تا آن را یافت، ولی این تلاش و کوشش برای یافتن او ارزش دارد و در مقابل فوایدی که یک دوست با تقوا برای انسان در پی دارد این تلاش ها در مقابلِ آن همه برکات و ثمرات ناچیزند.

برآورندن نیاز دوست
در میان روابط اجتماعی و همیاری های انسانی، نقش دوست و رفیق شایسته، جلوه و ظهور ویژه ای دارد و رفیقی که در مشکلات و هنگام نیاز به فریاد انسان می رسد، ارزش خاص و اهمیت فوق العاده ای دارد; زیرا بسیاری از دوستان در موقع راحتی و فراوانی نعمت و امکانات، ادعای دوستی می کنند و در مواقع احتیاج توجهی به مشکلات رفیق خود ندارند و او را تنها می گذارند.
حضرت علی(علیه السلام) می فرماید: «بهترین دوست کسی است که موقع احتیاج به یاری تو بشتابد و کمکت کند.»
همچنین حضرت در جای دیگر می فرماید: دوست و رفیق وقتی دوست واقعی است که سه هنگام انسان را فراموش نکند: هنگام گرفتاری و در نبود انسان و پس از وفات او.

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *