یادداشت

نقش زنان در پشت پرده پیام های بازرگانی (فرهنگ مصرف گرایی)

نقش زنان در پشت پرده پیام های بازرگانی (فرهنگ مصرف گرایی)

تأثیر تبلیغات بر روی جامعه رسانه به عنوان یکی از ارکان زندگی امروز، نقش انکارناپذیری در جامعه پذیری و اعطای نقش به اعضای خود ایفا می کند و به همین دلیل محتوای آن نقشی تأثیرگذار در رسیدن به این هدف برعهده دارد. تصویری که رسانه از زن و نقش وی در ...

خبرنامه

مدگرایی از دیدگاه رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم

مدگرایی و بدحجابی از دیدگاه رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم): «از کمی لباس برای نگهداری زنان کمک بگیرید، زیرا وقتی زن لباس فراوان و زینت کامل دارد مایل به بیرون رفتن است».
برداشت علمی و عقلی:
از عوامل مهم بدحجابی در جامعه، گرایش به تجملات و تنوع کاذب در لباس و پوشش و مدگرایی است. زنان هر چه بیشتر به دنبال مدها و لباس‌های مختلف باشند، بیشتر به دنبال خودنمایی و به تعبیر قرآن «تبرج»‌خواهند رفت. گرچه اسلام عزیز به بهداشت و پوشش مناسب توجه فراوان دارد اما زیاده روی و تجمل گرایی را بسیار ناپسند می‌داند. این عمل علاوه بر اسراف و حرام بودن، خطرات روحی و روانی فردی و اجتماعی بسیاری به دنبال خواهد داشت. پیامبر اکرم (صل الله علیه و آله و سلم) در این حدیث شریف از مهم‌ترین عوامل خروج بیش از حد زنان از خانه را، گرایش به تجملات و داشتن پوشش‌های زیاد و متنوع دانسته است و از مهم‌ترین راه‌های مقابله و پیشگیری از این پدیده شوم را مصونیت زن می‌داند. چرا که این خصلت زشت، به ویژه اگر در زنان بروز کند، حد و مرزی نخواهد داشت.

رسول اکرم (صل الله علیه و آله و سلم) فرمود: «فتنه کمبودها را دیدید و صبر کردید و من از فتنه رفاه بر شما بیم دارم که از طرف زنان می آید، هنگامی که النگوی طلا و پارچه‌های فاخر به تن می‌کنند و توانگران (اگر شوهری توانگر دارند) را به زحمت اندازند و از فقیر (اگر شوهری فقیر دارند) چیزی که بدان دسترسی ندارد بخواهند».
برداشت:
گرایش انحرافی به امور دنیوی و تجملات چیزی است که پس از تحمل سختی‌های هر انقلاب گریبان جامعه انقلابی را می‌فشرد آن چه رسول گرامی اسلام (صل الله علیه و آله و سلم) از آن، بر امتش بیم دارد، همان چیزی است که امروز گریبان جامعه اسلامی ما را نیز پس از سربلندی از دوره انقلاب و جنگ تحمیلی می‌فشرد. به امید آن که جامعه اسلامی ما در این دوره نیز با صبر در برابر دنیاطلبی نفس از هدایت الهی فاصله نگیرد.

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *