یادداشت

نقش زنان در پشت پرده پیام های بازرگانی (فرهنگ مصرف گرایی)

نقش زنان در پشت پرده پیام های بازرگانی (فرهنگ مصرف گرایی)

تأثیر تبلیغات بر روی جامعه رسانه به عنوان یکی از ارکان زندگی امروز، نقش انکارناپذیری در جامعه پذیری و اعطای نقش به اعضای خود ایفا می کند و به همین دلیل محتوای آن نقشی تأثیرگذار در رسیدن به این هدف برعهده دارد. تصویری که رسانه از زن و نقش وی در ...

خبرنامه

دلربایی زنانه از دیدگاه امام علی

دلربایی زنانه از دیدگاه امام علی(علیه السّلام): «به راستی که زن بازیچه ای (زیبا و جذاب) است، هر کس او را (به همسری) گرفت باید بپوشاندش»
در این سخن حکیمانه نه تنها زن تحقیر نشده بلکه اشاره به واقعیتی دارد که در جسم و جان زن که سراسر زیبایی، لطافت، محبت و در یک کلمه «دل ربایی» است، نهفته است. این همان واقعیتی است که در زن زمینه ای را ایجاد کرده است تا هوش و دل جنس مخالف را چون آهن ربا، به سوی خود برباید.
این «ربایش»، جریانی است که اگر در مسیر الهی و انسانی خود قرار گیرد، زندگی مشترک سالم زن و مرد را پی ریزی و قوام سلامت اجتماع بشری را تضمین می کند و اگر در مسیر شیطانی و حیوانی قرار گیرد، عامل انحراف زن و مرد و سقوط جوامع را به دنبال خواهد داشت. امام علی (علیه السّلام) بزرگ طبیب دل و جان انسانی برای جلوگیری از این انحراف و سقوط، راه را به خوبی نشان داده است هم به زن، برای آنکه بداند چه گوهری گرانبهایی است و در عین حال خطر آفرین و در معرض دستبرد نااهلان که اگر با بیگانه بسازد هستی خود و اهل خود و جامعه را خواهد سوخت و هم به مرد، تا بداند چه گوهری را باید پاس بدارد و اگر قدر گوهرش را نداند و برای صیانت آن چاره یابی نکند از دستش خواهند ربود و زر او به سیمی بدل خواهد گشت و ملبعه دست این و آن.
_ امام خمینی (ره) که خود نجات بخش زنان مسلمان در این عصر است، از تاریخ نکبت بار دوران ستم شاهی درباره زنان چنین یاد می کند:
« از جنایت های بزرگی که به ملت ما شد … بانوان را ملعبه کردند. بانوان ما را مثل عروسک ها کردند، بانوان ما جنگجو بودند، این ها می خواستند ننگ جو باشند … این ها می خواستند زن را مثل شی ء ، مثل یک چیز، مثل یک متاع به این دست و آن دست بگذارند»
_ امام باقر (علیه السّلام) فرمود: هر که زنى دارد باید گرامیش شمارد که همانا همسر هر کدام شما براى سرگرمى و خوشى است هر که داردش ضایع نکندش.
_ رسول خدا (صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم) فرمود: زن لعبت و عنصر ظریفى است، هر کس او را به همسرى بر مى‏ گزیند، باید او را سرمایه زندگى بداند و براى سلامت و حفاظت او کوشش کند.

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *