یادداشت

نقش زنان در پشت پرده پیام های بازرگانی (فرهنگ مصرف گرایی)

نقش زنان در پشت پرده پیام های بازرگانی (فرهنگ مصرف گرایی)

تأثیر تبلیغات بر روی جامعه رسانه به عنوان یکی از ارکان زندگی امروز، نقش انکارناپذیری در جامعه پذیری و اعطای نقش به اعضای خود ایفا می کند و به همین دلیل محتوای آن نقشی تأثیرگذار در رسیدن به این هدف برعهده دارد. تصویری که رسانه از زن و نقش وی در ...

تحمیل حجاب ممنوع !

با توجه به ناهنجاریهای فعلی در زمینه حجاب، عوامل رخداد چنین وضعی را چه می دانید؟ با توجه به شرایط فعلی تحمیل حجاب یا انتخابی بودن آن بسیار مهم می باشد برداشت از مسئله حجاب در سطوح مختلف جامعه یکسان نیست و در این زمینه راه افراط و تفریط در پیش گرفته شده است. در بعضی از اقشار جامعه حجاب به شکل سختگیرانه و فراتر از حدود شرعی است. در حالی که تند روی و تحکم در مسائل اجتماعی و اعتقادی، بدون توجیه صحیح و منطقی معمولا باز خوردی منفی دارد. بنابراین به سبب این محدودیتها گرایش نوجوانان و جوانان به به بدحجابی بیش تر می شود.
_ مدیر کل تر بیت بدنی دختران وزارت آموزش و پرورش، در مورد حجاب چنین می گوید:‌ جامعه ما با قشر عظیمی از نوجوانان و جوانان مواجه است که به اقتضای شرایط سنی تنوع طلب هستند و از رفتار و افکار دیگران الگو می پذیرند. از این رو، در زمینه حجاب نیز به پیروی از پوشش افراد مورد علاقه شان می پردازند. با داشتن الگوهای بسیار شایسته و مناسب در فرهنگ اسلامی و ایرانی باید تلاش کنیم تا جایگاه مناسبی برای این ارزش ها بین آنان به وجود آوریم و با استدلال منطقی و برخورد مناسب، برای تحول اخلاقی و رفتاری در این گروه از افراد جامعه بستری مناسب بسازیم. قشر جوان و نوجوان به دلیل افراط و تفریطی که گفته شد، به تزلزل و سر گشتگی دچار شده است.

_ حضرت امام (رحمه الله علیه)‌ همیشه معتقد بودند که قضایا با کار فرهنگی پیش خواهد رفت و نباید طوری اسلام را معرفی کنیم که مردم از آن بترسند. از این رو، حجاب وقتی ارزش دارد که فرد معتقد به مفهوم آن باشد و احساس کند کرامت و شخصیت او در داشتن حجاب است. حجاب باید نهادینه شود و این امر به کار فرهنگی بلند مدت نیاز دارد. رسانه های گروهی به ویژه صدا و سیما می توانند از طریق برنامه ریزی مناسب الگوهای شایسته را معرفی کنند. آموزش و پرورش به عنوان یکی از نهاد های مهم اجتماعی با برنامه ریزی صحیح برای دانش آموزان که در سنین نقش پذیری هستند می تواند برنامه های فرهنگی – آموزشی مناسبی جهت تشویق به امر حجاب ارائه دهد. بهتر است اجازه داده شود جوانان و نوجوانان به دور از برخی محدودیتهای غیر منطقی، آگاهانه و آزادانه این ارزش اصیل اسلامی را انتخاب و رعایت کنند.

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.