یادداشت

نقش زنان در پشت پرده پیام های بازرگانی (فرهنگ مصرف گرایی)

نقش زنان در پشت پرده پیام های بازرگانی (فرهنگ مصرف گرایی)

تأثیر تبلیغات بر روی جامعه رسانه به عنوان یکی از ارکان زندگی امروز، نقش انکارناپذیری در جامعه پذیری و اعطای نقش به اعضای خود ایفا می کند و به همین دلیل محتوای آن نقشی تأثیرگذار در رسیدن به این هدف برعهده دارد. تصویری که رسانه از زن و نقش وی در ...

خبرنامه

بررسی ابعاد و مسائل مختلف مربوط به پوشش زنان

حجاب و پوشش برای بانوان به‌ویژه حجاب برتر و توجه به تحریم عفاف و حراست آن در زن از اصیل‌ترین سنگر زنان و از مهم‌ترین و سودمندترین قانون الزامی آفرینش برای آن‌ها در جامعه است. به عبارت روشن‌تر حجاب و پوشش، سنگر سعادت و پیروزی و رستگاری زنان و جامعه است که اگر این سنگر آسیب ببیند و یا فروریزد، عوامل سعادت، پاک‌زیستی و شرافت آن‌ها فرومی‌ریزد.

لزوم پوشیدگی زن در برابر مرد بیگانه یکی از مسائل مهم اسلامی است، در خود قرآن کریم درباره این مطلب تصریح‌شده است، پوشیدن زن از مرد بیگانه یکی از مظاهر لزوم حریم میان مردان و زنان اجنبی است، همان‌طور که عدم جواز خلوت میان اجنبی و اجنبیه یکی از مظاهر آن است.

باکمال تأسف دنیای غرب و دنباله‌روهای آنان این مسئله بسیار مهم اسلامی و اخلاقی را نادیده گرفته‌اند، بلکه به‌عکس باکمال گستاخی بر ضد آن، گام برمی‌دارند و آن را عامل تخدیر و رکود و واپس‌گرایی دانسته تا آنجا که در دانشگاه‌های خود دختران دارای پوشش را اخراج می‌کنند، بااینکه: حجاب؛ سنگر حفظ عفت و معرفت شخصیت زن و جامعه، سنگر حفظ زیبایی و شکوه زن، سنگر حفظ صحیح ارتباط‌ها و رشته‌های اجتماعی، سنگر حفظ اخلاق فردی و اجتماعی، سنگر و دژ خلل‌ناپذیر، برای حفظ مرزها و شیرازه‌های روابط مختلف بوده است و کیان خانه و خانواده را از هرگونه انحراف و گمراهی، حفظ می‌کند.

به‌راستی در چه دنیای جاهلیتی قرارگرفته‌ایم که دنیای غرب و الگو تراشان غرب‌زده، حتی در کشورهای اسلامی شکستن چنین سنگر و دژی را علامت ترقی، رشد و تمدن می‌دانند و به‌عکس حجاب و حفظ حریم عفاف را نشانه عقب‌گرد و واپس‌گرایی. دزدان عفت و غارتگران استعمار، برای فریب اذهان و وسیله قرار دادن زنان به‌عنوان یک کالا، می‌خواهند زنان را که نیمی از جامعه انسانی هستند از همین راه، از درون تهی کنند و با این کار به تهاجم فرهنگی خود ادامه دهند، آن‌ها چنین القا می‌کنند که:

حجاب؛ سدی بر سر راه تکامل آن‌هاست.

حجاب؛ زنان را در زندان زندگی حبس کرده و آن‌ها را از تعالی و رشد بازمی‌دارد.

حجاب؛ از توسعه علمی، فکری، فرهنگی، هنری زنان می‌کاهد.

درحالی‌که حجاب اسلامی، آن‌گونه پیامدهای شوم را ندارد، بلکه وسیله و سنگر محکمی برای استواری زندگی بانوان بوده و پشتوانه نیرومندی برای آن‌ها در راستای توسعه علمی، فکری، فرهنگی و هنری است.

و این را بدانید که:

هر شاخه‌ای که از باغ برون آرد سر         در میوه آن طمع کند راهگذر

آنچه مسلم است و احدی را یارای انکار آن نیست این است که در جامعه اسلامی ما ایران درست پس‌ازآن که برخی از روشنفکرمآبان بیمار، چهره این حجاب کامل اسلامی را در بین بانوان ایرانی در هم شکستند و با انواع مغالطات و شبهه‌ها این سنت تقریباً واحد و ملی و شرعی را تضعیف نموده‌اند. انحراف از سایر ارزش‌های حجاب و عفت اسلامی هم که اغلب مهر و وجوب خورده‌اند به دنبال آن در جامعه تضعیف و بلکه برخی از آن‌ها به‌کلی تعطیل‌شده‌اند و گویا این پوشش مقدس به‌منزله محور و شاخص بسیار مهم در حجاب و عفت اسلامی بود که عدول از آن موجب افزایش روزافزون بی‌حجابی و بی‌عفتی و یا بدحجابی در ایران و حتی بسیاری از کشورهای مسلمان دیگر گشته است.

این حقیقت همان‌گونه که گفته شد با اندک نظاره‌ای بر تاریخ معاصر ایران و برخی دیگر از کشورهای هم‌داستان، بر هیچ عاقل منصفی قابل‌انکار نخواهد بود.

ابتدا در جامعه اسلامی ما چادر از آن جایگاهی که داشت فرود آمد، باآنکه اکثریت مردم ایران آن را برای زنان مسلمان واجب می‌دانستند و حتی باآن‌همه زور و قدرتی که رضاشاه علیه آن به کاربست بانوان اکثراً از این حجاب دست برنداشتند، ولی متأسفانه آن‌ها پس از مدتی فریب یک عده افکار و سیاست‌های بیمار را خورده  و از این آرمان بلند فاطمی روزبه‌روز فاصله گرفتند. ابتدا چادرها کنار گذاشته شد و سپس مانتوهای جایگزین شده روزبه‌روز تنگ‌تر و کوتاه‌تر شدند تا اینکه امروز دیگر نمی‌توان بر آن‌ها اسم مانتو نهاد، بلکه بلوز و شلوار و یا کت‌وشلواری بیش نیستند و یا روزبه‌روز روسری‌ها رنگارنگ‌تر و نازک‌تر شده و موهای سر را از جلو و عقب بیشتر نشان دادند و یا شلوارها روزبه‌روز غربی‌تر، جذاب‌تر و تنگ‌تر شدند و همچنین سایر انحرافات که همگی با از بین رفتن چادر در ایران روزبه‌روز سرعت زیادتری به خود گرفتند.

ازآنجاکه زنان در هر جامعه‌ای، امروز بیش از نیمی  از جمعیت آن جامعه را تشکیل می‌دهند و هر نوع مسئله‌ای در زندگی انسان، اعم از مسائل فردی و اجتماعی و اقتصادی و سیاسی و غیره، به‌گونه‌ای با عنصر زن و رفتارهای مختلف او در ارتباط است، فلذا بررسی ابعاد و مسائل مختلف مربوط به پوشش زنان و تأثیر و تأثرهای آن در همه عرصه‌ها، یکی از موضوعات تحقیقی و پژوهشی، به‌ویژه در کشورهای مسلمان به‌حساب می‌آید.

امروزه بر همه کشورهای اسلامی مخصوصاً ایران، ضروری است که در خصوص این مسئله و تحقیقات و تبلیغات مناسب با آ ن به‌طورجدی برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری کنند تا بالاخره با نقد و بررسی مبانی و ابعاد مختلف حجاب اسلامی و موارد آسیب‌شناسی آن، بتوانند موازین قابل دفاع و شایسته و بدون تعارض  با پارامترهای ترقی و رشد را به همه جهانیان عرضه کنند.

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *