یادداشت

نقش زنان در پشت پرده پیام های بازرگانی (فرهنگ مصرف گرایی)

نقش زنان در پشت پرده پیام های بازرگانی (فرهنگ مصرف گرایی)

تأثیر تبلیغات بر روی جامعه رسانه به عنوان یکی از ارکان زندگی امروز، نقش انکارناپذیری در جامعه پذیری و اعطای نقش به اعضای خود ایفا می کند و به همین دلیل محتوای آن نقشی تأثیرگذار در رسیدن به این هدف برعهده دارد. تصویری که رسانه از زن و نقش وی در ...

انگیزه ارتباط دختر و پسر از نظر روانشناسی

در اینجا می خواهیم به بررسی این نکته بپردازیم که انگیزه دوستی دختر و پسر از نظر روانشناسی چیست ؟ و آیا این انگیزه ها پاسخ داده می شوند یا خیر ؟

وعده ازدواج:
یکی از بهانه های ارتباط بین پسران و دختران وعده ازدواج از ناحیه پسر است و معمولا با این وعده ها پسران با دختران ارتباط پیدا می کنند. در حقیقت، دختر و پسر با طرح مسئله «ازدواج» با یکدیگر رفاقت کرده، سعی می کنند نیازهای عاطفی همدیگر را برآورده کنند، اما حقیقت امر این است که این وعده ها در حدّ خیال بافی می مانند و جامه عمل نمی پوشند; زیرا خانواده دختر و پسر چنین افرادی را در حدّ لازم پخته و شایسته برای ازدواج نمی یابند. توجه به این نکته، بهترین روش ایجاد ارتباط، در پرتو اصول دینی است که خانواده پسر از خانواده دختر خواستگاری کند و تحت نظارت والدین تحقیقات ادامه یابند و از خصوصیات همدیگر مطلع شوند

انگیزه جنسی:
از انگیزه های دیگر ارتباط دختر و پسر بهره بری جنسی است. این پدیده در میان اقشاری از جامعه که از لحاظ رشد فکری و فرهنگی در انحطاط شدیدی به سر می برند، بیشتر دیده می شود. این افراد برای ارضای غرایز جنسی خود، همه ارزش های خانوادگی و فردی خود را قربانی می کنند و دست به رفتاری می زنند که برای اغلب افراد جامعه، بسیار پست تلقّی می شود.
چنانچه این ارتباط های ناپسند منجر به رابطه جنسی بین دختر و پسر شوند مشکلات زیادی را برای دختر، که قربانی اصلی این رابطه است به دنبال می آورند. و دیگر حاضر به ازدواج نیستند وقتی هم که به اجبار ازدواج می کنند مدام نگران افشا شدن این راز هستند.

توهّم قدرت و جاذبه:
یکی دیگر از انگیزه های دوستی با جنس مخالف این است که پسران داشتن دوست دختر را یک قدرت اجتماعی برای خود تصور می کنند و دختران نیز داشتن یک دوست پسر را یک جاذبه فردی و اجتماعی برای خود به حساب می آورند.
اما طول نمی کشد که پی خواهند برد این قدرت نمایی و جاذبه ارائه شده به قیمت از دست دادن بسیاری از جاذبه ها و قدرت های اجتماعی و شخصیتی دیگر تمام شده، در نتیجه، دوستی ها به پایان می رسند و حسرت از دست دادن شرافت و ارزشمندی خویش، دنیایی از تعارض را در درون دختر و پسر باقی می گذارد.

پناه جویی به یکدیگر:
دختران و پسرانی که مورد بی محبتی در خانواده قرار می گیرند و از وضعیت روانی و اجتماعی خویش ناراضی هستند و در این زمینه، خود را سرگردان و آشفته می یابند، از طریق برقراری روابط پنهان با جنس مخالف، درصدد کسب رضایت و یا به عبارت دیگر، به دنبال یافتن شرایطی هستند که برای آن ها اطمینان خاطر و رضایتمندی بیشتری فراهم کند و پناه گاهی برای جبران کمبود محبت خود فراهم سازند.
اما اطمینان خاطری که دختران و پسران از طریق برقراری دوستی بین خود جستوجو می کنند هیچ گاه حاصل نمی شود; زیرا این روابط پنهانی و به دور از چشم خانواده صورت می گیرد. به همین دلیل، دختر و پسر باید وقت و توان زیادی صرف کنند تا بتوانند زمینه این رابطه را فراهم کنند و تحمل ترس و اضطراب مستمری که دو طرف باید تحمّل کنند تا این روابط از چشم آشنایان پنهان بماند، رضایتمندی و آرامشی را که به دنبال آن هستند خنثا خواهد کرد.

  2 پاسخ به “انگیزه ارتباط دختر و پسر از نظر روانشناسی”

  1. پاسخگویی گفت:

   سلام
   آیا شما با فعالیتهای مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی خراسان رضوی آشناهستید ؟

   این مرکز در موضوعات ذیل پاسخگوی سؤالات شمااست :

   ✍ مشاوره خانواده

   ✍ مشاوره کودک و نوجوان

   ✍ مباحث اخلاقی و تربیتی

   ✍ احکام شرعی

   ✍ علوم قرآن و حدیث

   ✍ کلام و اعتقادات

   شمامیتوانید سؤالات خود را به چهار شیوه ذیل ارسال نمایید و پاسخ دریافت کنید

   ۱- ارتباط تلفنی با شماره(۰۹۶۴۰۰)
   ۲- ارسال سؤال از طریق پیامک به شماره ۳۰۰۰۷۴۶۱
   ۳-گفتگوی آنلاین با کارشناسان درسایت http://www.eporsesh.com
   ۴-ارسال سؤال در سایت http://www.eporsesh.com
   :point_left:? کانال تلگرامی: https://telegram.me/eporsesh

  2. behnam گفت:

   سلام به نظر من دخترو پسری که می خوان باهم رابطه دوستی داشته باشند اولا باید به رشد فکری و قدرت ارزیابی علایق و ارزشها و عقاید خود داشته باشند تا بتوانند شخص مورد علایق خودشونو پیدا کنند و باید روابط و ازدواج منطقی داشته باشند و زندگیشون عاشقانه باشه نه ازدواجشون

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.