یادداشت

نقش زنان در پشت پرده پیام های بازرگانی (فرهنگ مصرف گرایی)

نقش زنان در پشت پرده پیام های بازرگانی (فرهنگ مصرف گرایی)

تأثیر تبلیغات بر روی جامعه رسانه به عنوان یکی از ارکان زندگی امروز، نقش انکارناپذیری در جامعه پذیری و اعطای نقش به اعضای خود ایفا می کند و به همین دلیل محتوای آن نقشی تأثیرگذار در رسیدن به این هدف برعهده دارد. تصویری که رسانه از زن و نقش وی در ...

خبرنامه

پس از فرار از خانه تمام پشتوانه ام فرزاد بود

عقربه های ساعت ، دو بامداد را نشان می دهد.سونیا دختر شانزده ساله از همان اوایل شب آرام وقرار ندارد و بر خلاف شب های گذشته که سعی می کرد به هر طریق جلب توجه کند مدام به عقربه های ساعت چشم دوخته است.هرچه زمان می گذرد، اضطراب او بیشتر می شودو هربار به بهانه ای نگاه خود را به پشت پنجره اطاق مشرف به کوچه می اندازد و با چشمان جستجوگر سایه فرزاد را می بیند که خود را در پنهانی شب پنهان کرده است.
عقربه های ساعت، آخرین دقایق روز را نشان میدهد.سونیا وارد اتاقش می شود و منتظر است تا پدر و مادرش به خواب روند.وقتی مطمئن می شود آنها به خواب عمیق فرو رفته اند، به آرامی به کمد خانه نزدیک می شود و پس از برداشتن اسکناس هایی که پدرش آن را برای روز مبادا در این محل قرار داده است،چون سایه ای به سرعت از خانه خارج می شود.کمی بعد بر ترک موتور فرزاد، روبرمی گرداند و آخرین نگاه شیطنت آمیز خود را به خانه ی پدری اش می اندازد.او مسیر زندگی اش را عوض کرده است.
سونیا در اتاق قاضی شعبه ۱۶۰۷ جنایی در حالی که نگاهی به دستبند می اندازد، پس از لحظه ای سکوت که سنگینی آن در فضای دادگاه احساس می شد، ادامه می دهد: بله آقای قاضی! من یک روز در مسیر مدرسه با فرزاد آشنا شدم . او آنقدر از عشق و محبت برایم حرف زد که فکر می کردم قدیسی است که خداوند در مسیر زندگی ام قرار داده است. او کاخی از آمال و آرزوها برایم ساخته بود و اکنون می بینم همه رویایی عبث و کودکانه بوده است.
سونیا در ادامه می گوید: آن شب فکر می کردم پس از فرار از خانه تمام پشتوانه من فرزاد است.
اولین سوالی که از من پرسید، این بود که چقدر پول همراه خود آورده ای؟ من هم دو دسته اسکناس هزار تومانی را به سویش دراز کردم.چند ساعت بعد شمال بودیم.هر روز که می گذشت تردید و دودلی بیشتر به سراغم می آمد تا اینکه فهمیدم فرزاد مرد آرزوهایم به مواد مخدر معتاد است. به او اعتراض کردم و او هم طبق معمول با همان جملات زیبا و فریبنده افکارم را به بازی گرفت.زمانی به خودم آمدم که فهمیدم نه تنها آن دختر پاک نیستم، بلکه با حیله و ترفندفرزاد در دام اعتیاد گرفتار شده ام.پولمان خیلی زود تمام شدو بار دیگر به تهران آمدیم.اما دیگر نه روی بازگشتن به خانه را برایم باقی مانده بود و نه می توانستم درست فکر کنم.پس تن به تقدیر و سرنوشت دادم.
سونیا به فرزاد که در کنار او نشسته و سرش را پایین انداخته است، نگاهی غم زده می اندازد و ادامه می دهد: به زودی دوستان لاابالی فرزاد دور و برمان را گرفتند. آدم های علافی که با دله دزدی و خلاف های کوچک به قول خودشان به جنگ مشکلات زندگی آمده بودند. یک روز فرزاد مقابل پارک ملت با جوانی که یک خودروی مدل بالا داشت باب دوستی را باز کردو با معرفی من به او ، قرار شد در جشن ها و پارتی های او و دوستانش شرکت کنیم.
آن شب وقتی به آدرسی که داده بود رفتیم، ادم هایی را دیدیم که هر کدام از آنها در ناز و نعمت می لولیدند.چند ساعت از حضور ما در این میهمانی می گذشت که فرزاد اشاره ای کرد و من را به گوشه ای فرا خواند و به آرامی گفت: وقتی از کنار صندلی یکی از میهمانها عبور می کرده، کیف او را مشاهده کرده است که مقدار قابل توجهی پول درون آن قرار دارد. او از من خواست تا وقتی صاحب کیف را سرگرم می کند، از این فرصت استفاده کنم و پول ها را بردارم.آن شب من کیف پول را سرغت کردم و بعد از آن در هر یک از این میهمانی ها که شرکت می کردیم، من و فرزاد از فرصت استفاده می کردیم و دست به سرقت می زدیم.
سونیا در ادامه به قاضی گفت: در یکی از میهمانی ها من نزدیک به پنج میلیون تومان چک مسافرتی از کیف یکی از میهمانها سرغت کردم و با این پول فرزاد برای خود یک موتور خرید و من هم چند دست لباس گران قیمت خریدم.اما دو روز بعد وقتی می خواستم بقیه چک ها را نقد کنم، پلیس دستگیرم کرد.
قاضی پرونده پس از ثبت اظهارات سونیا و فرزاد به خبرنگار ما گفت: این دختر پس از سرقت پنج میلیون تومان چک مسافرتی مبادرت به خرج آن می کند، غافل از اینکه فردی که چک ها را در اخیار داشته است، سارقی است که دو روز پیش از این ماجرا آن را از فردی که از بانک خارج شده ، سرقت کرده است.
قاضی در ادامه گفت: اتهام این دخترفرارازخانه، سرغت، اعتیاد به مواد مخدر و استفاده از چک های مسروقه است.

منبع: شکار جوانان،جلد ۱

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *