یادداشت

نقش زنان در پشت پرده پیام های بازرگانی (فرهنگ مصرف گرایی)

نقش زنان در پشت پرده پیام های بازرگانی (فرهنگ مصرف گرایی)

تأثیر تبلیغات بر روی جامعه رسانه به عنوان یکی از ارکان زندگی امروز، نقش انکارناپذیری در جامعه پذیری و اعطای نقش به اعضای خود ایفا می کند و به همین دلیل محتوای آن نقشی تأثیرگذار در رسیدن به این هدف برعهده دارد. تصویری که رسانه از زن و نقش وی در ...

خبرنامه

برای خودم آرایش میکنم

برای خودم آرایش میکنم، به نظر من زن باید زیبا و آراسته باشد، خدا هم زیبایی را دوست دارد ولی با حجاب، حسّ زیبایی طلبی انسان از بین می رود!

پاسخ:
◘ در روایتی از امام صادق[علیه السلام] نقل است: به راستی خدا زیباست و زیبایی را دوست دارد ولی (این زیبایی) باید از راه حلال باشد. (۱)
◘ آیا این که زن دوست دارد زیبا باشد معنی اش این است که زیبایی هایش را در برابر افرادی که به او با چشمان هوس آلود نگاه می کنند به راحتی ارائه دهد؟
◘ آیا هر کاری را که ما دوست داریم، حتّی اگر با فطرت ما هم سازگار باشد، مثل حسّ زیبایی طلبی یا ارضاء غریزه جنسی یا… می توانیم آن را در هر جایی و با هر شرایطی انجام دهیم؟
در شرایطی که همه ما را می بینند و زیبایی های ما را وسیله ی التذاذ خود قرار می دهند و تنها کسی که نمی تواند بدون استفاده از یک آینه ما را ببیند خودمان هستیم، می توانیم ادّعا کنیم که برای خودم آرایش می کنم؟
◘ اتفاقا حجاب برای حفظ زیبایی و اعتدال است، برای مواجهه ی انسانی، با زیبایی است. برای قربانی نشدن جمال روحانی در برابر جمال جسمانی است. برای قربانی نشدن کمال پیش پای شهوت است.
◘ نانسی لی دموس می گوید: آنچه نادرست است، اهمیّت دادن بیش از حد به زیبایی بیرونی است. در واقع اگر دقّت و انرژی مان را فقط صرف تناسب اندام، حفظ جوانی پوست و ظاهر کنیم، ممکن است برای مدّتی به این اهداف دست پیدا کنیم، امّا بالاخره روزی خواهد رسید که از غفلت خود در پرورش زیبایی های درونی و ابدی، به افسوس خواهیم نشست. (۲)
◘ چه برای دل خود آرایش کنیم، چه برای دیگران فرقی ندارد، مهم این است که این زیبایی های ظاهری پیامدهای نامطلوبی را بر افراد جامعه بر جای می گذارد و آرامش دیگران را سلب می کند(هم آرامش مرد را سلب می کند و هم آرامش زنان دیگر را که در این مسابقه ی زیبایی به رقابت کشانده می شوند.)

۱٫ مکارم الاخلاق/ ج۵/ ص۱۸۱
۲٫ دروغ هایی که زنان باور می کنند و حقایقی که آن ها را می سازد/ نانسی لی دموس/ صص۵۰-۵۱-۵۲

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *