یادداشت

نقش زنان در پشت پرده پیام های بازرگانی (فرهنگ مصرف گرایی)

نقش زنان در پشت پرده پیام های بازرگانی (فرهنگ مصرف گرایی)

تأثیر تبلیغات بر روی جامعه رسانه به عنوان یکی از ارکان زندگی امروز، نقش انکارناپذیری در جامعه پذیری و اعطای نقش به اعضای خود ایفا می کند و به همین دلیل محتوای آن نقشی تأثیرگذار در رسیدن به این هدف برعهده دارد. تصویری که رسانه از زن و نقش وی در ...

خبرنامه

خودکشی پس از تهدید به انتشار تصاویر خصوصی

زن و شوهری به نیروی انتظامی مراجعه و اظهار نمودند دخترشان دانشجوی سال آخر دانشگاه می‌باشد و به علت نامعلومی اقدام به خودکشی کرده که خوشبختانه به لطف الهی با تلاش پزشکان از مرگ حتمی نجات یافت و کوشش ما در خصوص مشخص شدن انگیزه دخترمان در خودکشی بی‌نتیجه مانده است و در این زمینه نیاز به کمک داریم.
قرار شد با دختر خانم بدون حضور پدر و مادر به گفتگو پراخته شود. پس از چند روزی دختر مقداری بهبود یافته و به اداره مراجعه نمود. وی پس از حصول اطمینان که مطالب برای خانواده‌اش بازگو نخواهد شد، شروع به صحبت کردن و بیان قضیه نمود:
در دانشگاه با پسری دانشجو آشنا و طرح دوستی ریختیم، پس از مدتی رفت و ‌آمد، به اصرار آن پسر و علی‌رغم میل باطنی بنده و در عیم حال شرم و خجالت[با خود فریبی] و تحت عنوان این که چون می‌خواهیم در آینده با هم ازدواج کنیم، جهت خاطره و یادگاری چند عکس مشترک گرفتیم. پس از چند ماه ارتباط متوجه شدم این جوان برای زندگی مشترک مناسب نیست و از طرفی خواستگاران مختلفی نیز داشتم که با وجود داشتن صلاحیت، آنها را رد می‌کردم. پدر و مادرم کم‌کم به رفتارهای من مشکوک شده و مرا تحت فشار قرار دادند که چرا این گونه برخورد می‌کنی.
یک روز به آن پسر گفتم: من قصد ازدواج با شما را ندارم و می‌خواهم به این ارتباطات خاتمه دهم و از او تقاضا کردم که عکس‌ها را برگرداند. اما آن جوان با کمال گستاخی اظهار داشت: یا باید با من ازدواج کنی و یا روزگارت را سیاه می‌کنم.  پس از چند روز کشمکش، وی از روی عکس‌ها تصویر برداری نموده و چهره خودش را مخدوش و به من گفت: در صورت ادامه مخالفت، این تصاویر را برای اقوام و همسایگان پست خواهم کرد. این موضوع اوضاع و احوال مرا چنان حاد کرده که روانه بیمارستان و درمانگاه‌های مختلف شدم؛ ولی از ترس آبرو از بیان حقایق خوددای می‌کردم! از این رو پزشکان در تشخیص بیماری با مشکل مواجه شدند.
نهایتاً پس از بی‌نتیجه ماندن درخواست‌های این جانب مبنی بر برگرداندن عکس‌ها و مواجه شدن با تهدیدات پی در پی آن جوان بی‌معرفت، برای رهایی از این ماجرا و فشار روانی و عصبی و حفظ آبرو و حیثیتم، به جای مشورت کردن با افراد صاحب‌نظر یا کمک گرفتن از نیروی انتظامی، به قصد خودکشی، اقدام به خوردن تعداد زیادی قرص نمودم!
آری! هنگامی که آدمی از رذایل اخلاقی برخوردار باشد و جهت بهبود شخصیت بیمار خود، در مقام تهذیب نفس نباشد هوس‌های نفسانی بر فکر او چیره می‌شود و اعمال ناشایست همانند ارتباط دختر و پسر، عکس گرفتن با هم را با توجیهات فریبنده از قبیل: «می‌خواهیم هم‌دیگر را بشناسیم»، «می‌خواهیم در آینده با هم ازدواج کنیم» و نظایر این امور، در نظر و خیال وی تزیین می‌کند و آن را امری لازم و ضروری جلوه می‌دهد و پرده‌ای برحس تشخیص عقل حقیقت‌بین افکنده و با دگرگونی حقایق در نظرش، او را از عواقب خطرناک آن اعمال زشت غافل می‌گرداند.

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *